Teória práce sestier

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Terminologická dohoda:
Termín zdravotná sestra (anglicky nurse) je z praktických dôvodov v texte skrátený na sestra.
Termín práca zdravotných sestier (anglicky nursing) je z praktických dôvodov skrátený na práca sestier.

Obsah

Teória práce sestier je termín pre systém znalostí používaný v sesterskej praxi. Sestry v profesionálnej edukácii budú študovať škálu spojených subjektov, ktoré môžu byť aplikované v praxi. Tieto znalosti môžu byť odvodené z experimentálnej výučby, z formálnych zdrojov ako je sesterský výskum alebo z nesesterských zdrojov. Hovoriť o teórii práce sestier je často zložité, lebo práca sestier je "mnoho vecí pre mnoho ľudí". Najviac uznávané je, že "práca sestier je veda začleňujúca ľudí, prostredie a proces poháňaný víziou dokonalosti v kontexte zdravotnej starostlivosti". Je zaujímavé, že 90% všetkých teórií práce sestier bolo vytvorených v posledných 20 rokoch. Mnoho škôl nabáda študentov formulovať teórie práce sestier ako časť ich učebných osnov. Niektorí môžu argumentovať, že táto multiplicita teórií je škodlivá pre prax a podkopáva normálne videnie. Iní môžu povedať, že pôvod mladej vedy je dostatočne ďaleko na dosiahnutie ozajstného konsenzu (zhody). Fakt je, že formulácia teória práce sestier nie je jednoduchá. Stránky periodika "Nursing Science Quarterly" (Sesterská veda kvartálne) - hlavný hovorca o teórii práce sestier - sú plné príkladov sémantického puntičkárstva.

Sesterské modely sú konceptuálne modely, konštruované z teórií a konceptov. Používajú sa na pomoc sestrám hodnotiť, plánovať a implementovať (realizovať) starostlivosť o pacienta poskytovaním systému, v ktorom pracujú. Tiež sestrám pomáhajú dosiahnuť uniformitu (jednotu) a bezproblémovú starostlivosť.

Univerzálne prvky sesterských modelov

Všetky sesterské modely obsahujú nejakú metódu hodnotenia pacientových individuálnych potrieb a implementácie (realizácie) adekvátnej starostlivosti. Základnou časťou každého sesterského modelu sú merateľné ciele v poradí, v ktorom môže byť proces liečby hodnotený za účelom poskytnúť pacientovi lepšiu starostlivosť v budúcnosti. Temer všetky sesterské modely sa používajú na produkciu dokumentu zvaného plán sesterskej starostlivosti, ktorý je používaný na určenie pacientovej liečby sestrami, doktormi a inými zdravotníkmi a personálom. Tieto dokumenty sú považované za "pracovné" dokumenty - menia a hodnotia sa denne podľa zmien pacientovho stavu a schopností.

Teórie práce sestier možno rozdeliť približne do 5 kategórií:

  1. metateórie
  2. veľké (grand) teórie
  3. stredne veľké teórie
  4. miniteórie
  5. mikroteórie

Významní teoretici práce sestier

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Práca zdravotných sestier

Osobné nástroje