Organizmus

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hypotetický fylogenetický strom všetkých existujúcich organizmov založených na 16S rRNA génových sekvenčných dátach, ukazujúc evolučnú históriu troch domén života - baktérie, archaea a eukaryoty. Pôvodne navrhol Carl Woese.

Obsah

Termín organizmus v biológii a ekológii značí živú bytosť (grécky organon = inštrument).

Pôvod života a vzťah medzi jeho hlavnými líniami pôvodu sú kontroverzné. Boli rozlíšené 2 hlavné triedy buniek - prokaryotické a eukaryotické. Prokaryoti sú obecne považovaní za reprezentantov dvoch separátnych domén, zvaných baktérie a Archaea, ktoré nie sú bližšie jeden k druhému než k eukaryotom. Medzera medzi prokaryotmi a eukaryotmi je často považovaná za hlavnú chýbajúcu spojitosť v histórii evolúcie. 2 eukaryotické organely - mitochondrie a chloroplasty sa obecne považujú za odvodené z endosymbiotickej baktérie.

Termín komplexný organizmus označuje každý organizmus s viac než jednou bunkou.

Charakteristické znaky spoločné mnohým organizmom:

Tieto znaky nie sú ale univerzálne. Mnoho organizmov je neschopných samostatného pohybu a nereagujú priamo na svoje prostredie. Mikroorganizmy ako baktérie nemusia realizovať dýchanie, ale používajú alternatívne chemické spôsoby. A mnoho organizmov sa nedokáže reprodukovať.

Biologická organizácia

Organizácia prostredia

 • Populácia
  • Spoločnosť (komunita)
   • Ekosystém
    • Biosféra

Klasifikácia

Nasledujúce články sú vstupné body pre informácie o klasifikácii organizmov:

 • Vedecká klasifikácia
 • Binomická nomenklatúra (názvoslovie)
 • Druhy
 • Poddruhy

Vírusy

Vírusy nie sú typicky považované za organizmy, lebo nie sú schopné samostatnej reprodukcie alebo metabolizmu (látkovej premeny). Táto kontroverzia je problematická, i keď niektoré parazity a endosymbionty sú tiež neschopné samostatného života. I keď vírusy majú enzýmy a molekuly charakteristické pre živé organizmy, nie sú schopné prežiť mimo hostiteľskej bunky a väčšina ich metabolických procesov vyžaduje hostiteľa a jeho 'genetický mechanizmus'. Pôvod týchto parazitov je nejasný, ale zdá sa najpravdepodobnejšie, že boli odvodení od svojich hostiteľov.

Dĺžka života

Jeden zo základných parametrov organizmu je dĺžka života. Niektoré živočíchy žijú len jeden deň, kým niektoré rastliny môžu žiť tisíce rokov. Starnutie je dôležité, keď určujeme dĺžku života väčšiny organizmov, baktérií, vírusov alebo i priónov (prión - infekčná samoreprodukujúca sa proteínová štruktúra).

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje