Orgán

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Termín orgán (z latinčiny organum - "inštrument, nástroj") v biológii označuje skupinu tkanív vykonávajúcich špecifickú funkciu alebo skupinu funkcií. Obvykle je hlavné tkanivo a sporadické (jednotlivé) tkanivá. Hlavné tkanivo je to, ktoré je unikátne pre špecifický orgán. Napríklad hlavné tkanivo srdca je myokardium, kým sporadické sú nervové tkanivo, krv, spojivové tkanivo atď.

Orgánové systémy

Skupina súvisiacich orgánov tvorí orgánový systém. Orgány v systéme môžu súvisieť mnohými spôsobmi, ale vzťahy funkcií sú používané najčastejšie. Napríklad močový systém obsahuje orgány pracujúce spolu na tvorbe, skladovaní a prenose moču.

Funkcie orgánových systémov často zdieľajú signifikantný presah. Napríklad nervový a endokrinný systém pracujú oba cez zdieľaný orgán - hypotalamus. Preto tieto 2 systémy sú kombinované a študované ako neuroendokrinný systém. To isté platí pre muskuloskeletálny systém (svalovokostrový), ktorý obsahuje vzťah medzi muskulárnym a skeletálnym systémom.

Orgány ľudského tela podľa regiónu

Hlava a krk

Chrbát

Thorax (hrudník)

Abdomen (brucho)

Panva a perineum

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje