Žalúdok

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Horný a dolný gastrointestinálny trakt.

Obsah

Termín žalúdok v anatómii značí fazuľovitý dutý svalový orgán gastrointestinálneho traktu zapojený do druhej fázy digescie (trávenia), nasledujúc prežúvanie. Slovo žalúdok (anglicky "stomach") je odvodené z latinského stomachus, ktoré pochádza z gréckeho slova stomachos. Slová gastro- a gastric (značiace súvislosť so žalúdkom) sú odvodené z gréckeho slova gaster.

Funkcie

V žalúdku je vysoko acidické (kyslé) prostredie pre produkciu žalúdočnej kyseliny a sekréciu, ktorá produkuje dutinovú pH obvykle v rozsahu 1 až 4 podľa konzumovanej potravy, dennej doby, užitých liekov (medikamentov) a iných faktorov. Toto prostredie je schopné rozložiť veľké molekuly (z potravy) na menšie, aby mohli byť eventuálne absorbované v tenkom čreve. Žalúdok človeka môže produkovať asi 2 - 3 litre gastrickej (žalúdočnej) kyseliny denne s bazálnymi sekrečnými úrovniami typicky najvyššími večer.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje