Vírus

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Diagram helikálneho kapsidu.

Obsah

Vírus (z latinského slova virus, znamenajúceho toxín alebo jed) je mikroskopická častica (s veľkosťou od 20 do 300 nanometrov), ktorá infikuje bunky biologického organizmu. Vírusy sa môžu replikovať len po infekcii hostiteľskej bunky - nemôžu sa reprodukovať samostatne. Na najzákladnejšej úrovni vírusy obsahujú genetický materiál obsiahnutý v ochrannom proteínovom obale zvanom kapsid. Infikujú mnoho rôznych organizmov: eukaryoty (živočíchy, rastliny, protistov a huby) a prokaryoty (baktérie a archaea). Vírus, ktorý infikuje baktérie sa volá bakteriofág, často skrátene fág. Štúdium vírusov sa volá virológia a ľudia študujúci vírusy sa volajú virológovia. Vírusy spôsobujú mnoho vážnych ľudských chorôb ako sú AIDS, chrípka a besnota. Terapia pre vírusové choroby je zložitá, lebo antibiotiká na vírusy nemajú žiaden efekt a poznáme len málo antivirotík (antivírusových liekov). Najlepší spôsob prevencie vírusových chorôb je vakcinácia (očkovanie), ktorá produkuje imunitu.

Bola široká diskusia, či vírusy sú živé organizmy. Väčšina virológov ich pokladá za neživé, lebo nespĺňajú všetky kritéria obecne akceptovanej definície života. Sú podobné na viazané vnútrobunkové parazity, lebo nemajú prostriedky na sebareprodukciu mimo hostiteľskej bunky, ale na rozdiel od parazitov sa vírusy obvykle nepovažujú za ozajstné živé organizmy. Definitívna odpoveď je stále neznáma. Niektoré organizmy považované za živé vykazujú charakteristiky živých aj neživých častíc, ako vírusy. Pre tých, čo považujú vírusy za živé, sú vírusy výnimkou z bunkovej teórie, lebo vírusy sa neskladajú z buniek.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Infekčné choroby

  • Vírusové

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje