Anatómia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Srdce a pľúca, obrázok zo staršej edície Grayovej anatómie.

Obsah

Anatómia (z gréčtiny anatomia, z ana: oddelene, separovane a temnein, rozrezať, vyrezať) je odbor biológie študujúci štruktúru živých bytostí. Je to obecný termín, ktorý obsahuje odbory ako ľudská anatómia, zootómia (anatómia zvierat) a fytotómia (rastlinná anatómia). V niektorých prvkoch anatómia úzko súvisí s odbormi ako embryológia, komparatívna anatómia a fylogenetika - komparatívna embryológia, cez spoločné korene v evolúcii.

Anatómia sa delí na hrubú anatómiu a histológiu. Hrubá anatómia (volaná i topografická, regionálna alebo antropotómia) je štúdium anatomických štruktúr, ktoré možno pozorovať priamo bez prístrojov. Mikroskopická anatómia je štúdium malých anatomických štruktúr pomocou mikroskopu, čo obsahuje odbory ako histológia (štúdium organizácie tkanív) a cytológia (štúdium buniek).

Pozrite aj

Všeobecná anatómia:

Ľudská anatómia:

Referencie (anglicky)

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje