Onchocerciáza

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Onchocerciáza
Anglicky: Onchocerciasis
Latinsky:
Typ: infekčná
Subtyp: paraziticko - bakteriálna
Pôvodca: baktéria Wolbachia pipientis
Symptómy: silný zápal, intenzívne svrbenie, poškodenie tkanív oka
Terapia: antibiotiká doxycyklín, ivermektín, moxidektín
Prevencia:
ICD-9:
ICD-10:
DiseasesDB:
MedlinePlus:
eMedicine:
MeSH:
OMIM:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Onchocerciasis

Onchocerciáza, zvaná i riečna slepota alebo Robleho choroba, je parazitická choroba, ktorú spôsobuje hlíst Onchocerca volvulus. Po trachóme je to druhá najčastejšia infekcia, ktorá spôsobuje slepotu. Nie je to priamo červ, ale jeho endosymbiotická baktéria Wolbachia pipientis, ktorá spôsobuje silnú zápalovú reakciu, po ktorej mnohí ostanú slepí. Parazit na ľudí prenáša pichnutím čierna mucha rodu Simulium. Larvy červa sa rozšíria po tele. Keď červ odumrie, do krvného obehu sa uvoľnia baktérie Wolbachia a spustia v tele imunitnú reakciu, ktorá môže spôsobiť intenzívne svrbenie a môže poškodiť optické tkanivá v oku.

Epidemiológia

Okolo 99 percent prípadov onchocerciázy je v Afrike, v roku 2008 bolo infikovaných asi 18 miliónov ľudí, z toho asi 300 tisíc ostalo permanentne slepých. Onchocerciáza je v súčasnosti endemická v 30 afrických krajinách, Jemene a v izolovaných častiach Južnej Ameriky. V endemických oblastiach žije vyše 85 miliónov ľudí, z toho polovica v Nigérii. Ďalších 120 miliónov ľudí môže byť potenciálne nakazených. Kvôli podmienkam rozmnožovania vektora (prenášača choroby) je výskyt častejší okolo najväčších riek v severných a centrálnych častiach kontinentu, počet infekcií klesá v oblastiach ďalej od riek. Cestujúci, ktorí sa v týchto oblastiach nezdržia dlhšie, sa obvykle nenakazia, pretože infekcia vyžaduje dlhodobejšie vystavenie pichom múch a vniknutiu parazita.

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Onchocerciasis

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje