Babesióza

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Babesióza
Anglicky: babesiosis
Latinsky:
Typ: infekčná
Subtyp: parazitická
Pôvodca: prvok Babesia
Symptómy: obvykle bez, prípadne horúčka a hnačka
Terapia:
Prevencia:
ICD-9: http://www.icd9data.com/getICD9Code.ashx?icd9=088.82
ICD-10: http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/B60.0
DiseasesDB: http://www.diseasesdatabase.com/ddb1200.htm
MedlinePlus:
eMedicine:
MeSH: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2013/MB_cgi?field=uid&term=D001404
OMIM:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Babesiosis

Babesióza je parazitická choroba spôsobená prvokom Babesia, čo je rod protozoálnych piroplazmidov. Po trypanozómach je Babesia druhým najčastejším parazitom v krvi cicavcov a môže mať veľký dopad na zdravie domácich zvierat v oblastiach bez tuhých zím. Babesióza u človeka je zriedkavá, ale reportované prípady v súčasnosti narastajú pre pokročilé medické vyšetrenia.

Symptómy a znaky

Väčšina infekcií Babesiou je asymptomatická, ale môže zahrnovať mierne horúčky a hnačky. Symptómy sú často prehliadnuté alebo nevysvetlené. V najvážnejších prípadoch sú symptómy podobné malárii s horúčkami do 40,5°C, trasenie od zimy a silná anémia (hemolytická anémia). Môže nasledovať zlyhanie orgánov včetne syndrómu respiračnej bolesti dospelých. Vážne prípady nastávajú najviac u ľudí, ktorý nemajú slezinu a u veľmi mladých, starých a s oslabenou imunitou.

Reportovaný nárast prípadov babesiózy po roku 2000 sa vysvetľuje častejším testovaním a vyšším počtom ľudí so zníženou imunitou, ktorí prichádzajú do kontaktu s kliešťami, vektormi (prenášačmi) choroby. Málo je známe o výskyte druhov Babesia v oblastiach endemických na maláriu, kde môže byť Babesia ľahko diagnostikovaná ako Plasmodium.

Parazit Babesia pod mikroskopom.

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Babesiosis

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje