Voda

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Molekula vody.

Obsah

Voda je chemická zlúčenina, ktoré je esenciálna (základná) pre všetky známe formy života. Obvykle slovo voda referuje len na jej kvapalnú formu alebo skupenstvo, ale voda má i tuhý stav - ľad a plynný stav - vodnú paru. Asi 1460 teraton (Tt) vody pokrýva 71% povrchu Zeme, najviac v oceánoch a iných veľkých vodných systémoch, s 1,6% vody pod zemou v akviferoch (kolektoroch) a 0,001% v atmosfére ako para, oblaky (formované z tuhých a kvapalných vodných častíc zrazených vo vzduchu) a dážď (zrážky). Časť pozemskej vody sa nachádza v človekom urobených a prírodných objektoch pri zemskom povrchu ako vodné veže, telá rastlín a živočíchov atď.

Voda a zdravie

Voda je pre zdravie nevyhnutná jednak ako základný nápoj a na osobnú hygienu.

Zdravie a znečistenie

Voda vhodná na konzumáciu ľuďmi sa volá pitná voda. Nepitná voda môže byť na pitie upravená destiláciou (ohriatím na vodnú paru a potom zachytením pary bez nejakých nečistôt) alebo inými metódami (chemické alebo tepelné terapie eliminujúce baktérie). Niekedy termín "bezpečná voda" sa používa pre pitnú vodu s nižším stupňom kvality (napr. sa efektívne používa na výživu ľudí, ktorý majú slabý prístup k procesom čistenia vody, a viac pomáha ako škodí). Nepitná voda, ktorá nie je pre ľudí škodlivá pri plávaní alebo kúpaní sa volá inak než pitná voda - niekedy sa volá bezpečná voda alebo "bezpečná na kúpanie". Chlór je irritant kožnej a slizničnej membrány, ktorý sa používa na urobenie vody bezpečnou pre kúpanie alebo pitie. Použitie chlóru je vysoko technické a obvykle je monitorované vládnymi nariadeniami (typicky 1 part per million (ppm) pre pitnú vodu a 1-2 ppm chlóru ešte nezreagovaného s nečistotami pre vodu na kúpanie).

Ďalšie publikácie (anglicky)

  • OA Jones, JN Lester and N Voulvoulis, Pharmaceuticals: a threat to drinking water? TRENDS in Biotechnology 23(4): 163, 2005
  • Franks, F (Ed), Water, A comprehensive treatise, Plenum Press, New York, 1972-1982
  • Property of Water and Water Steam w Thermodynamic Surface
  • PH Gleick and associates, The World's Water: The Biennial Report on Freshwater Resources. Island Press, Washington, D.C. (published every two years, beginning in 1998.)
  • Marks, William E., The Holy Order of Water: Healing Earth's Waters and Ourselves. Bell Pond Books ( a div. of Steiner Books), Great Barrington, MA, November 2001 [ISBN 0-88010-483-X]
  • Debenedetti, P. G., and Stanley, H. E.; "Supercooled and Glassy Water", Physics Today 56 (6), p. 40–46 (2003). Downloadable PDF (1.9 MB)

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Hygiena

Osobné nástroje