Toaletný papier

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Toaletný papier na držiaku.

Obsah

Toaletný papier je pletivový papierový produkt určený na čistenie análneho otvoru po defekácii (vylúčení výkalov) alebo na čistenie genitálií po močení.

Zloženie toaletného papiera sa líši od papierových kapesníkov. Toaletný papier je navrhnutý pre rozklad, keď sa namočí, aby neupchal kanalizačné rúry. Tiež sa rozkladá vo vyhnívacej nádrži, na rozdiel od papierových kapesníkov, ktoré väčšina výrobcov nedoporučuje do vyhnívacej (septickej) nádrže splachovať.

História

Toaletný papier bol prvý raz vyrobený v Číne v 14. storočí.

Prvý továrne vyrobený papier propagovaný výhradne pre toaletné použitie produkoval Joseph Cayetty v USA v roku 1857. Meno Cayetty bolo vytlačené na každom liste.

Pred týmto vynálezom na svoje umývanie používali bohatší ľudia vlnu, krajku alebo konope, chudobnejší sa umývali v rieke alebo sa čistili rôznymi materiálmi ako handry, drevené hobliny, tráva, seno, kamene, piesok, mach, voda, sneh, kukuričné šupky alebo mušle, v závislosti od krajiny a počasia alebo sociálnych zvykov. V starovekom Ríme sa obvykle používala mycia huba.

V niektorých častiach sveta sa bežne používali staré noviny, telefónne zoznamy, reklamné brožúry atď.

Použitie vody na čistenie bolo obvyklé na Strednom východe, kde ľudia používali ľavú ruku na čistenie a pravú ruku na jedlo. V niektorých častiach Afriky to bolo naopak a stisk pravej ruky sa považoval za nevychovaný.

Vývoj

 • 14. storočie: bol vyrobený prvý toaletný papier v Číne (pre cisára)
 • 1596: vynájdená splachovacia toaleta - John Harington
 • 17. storočie - začiatok: noviny sa stávajú obvyklým toaletným papierom pre svoju dostupnosť
 • okolo roku 1710: vynájdený bidet
 • 1857: Joseph Cayetty predáva prvý továrne vyrobený toaletný papier v USA
 • 1879: Scott Paper Company predáva prvý toaletný papier na rolke, i keď pôvodne nevytlačili meno firmy na balení
 • 19. storočie - koniec: začala produkcia roliek perforovaného toaletného papiera, ktorý nahradil ostrú hranu na delenie papiera v dávkovači
 • 1900: zlepšenie kanalizácie vo Viktoriánskej ére viedlo k širokému použitiu splachovacích toaliet v Británii a (v Európe) bidetu
 • 1935: firma Northern Tissue inzeruje svoj toaletný papier ako "bez triesok"
 • 1942: bol vyrobený prvý 2-vrstvý toaletný papier firmou St. Andrew's Paper Mill v Anglicku, toaletný papier sa tým stal jemnejší a viac ohybný
 • 1980: vynájdená bezpapierová toaleta v Japonsku (kombinácia toalety, bidetu a sušiaceho elementu)
 • od roku 1990: papiere obsahujúce zložky ako aloe sa veľmi propagujú v USA
 • po roku 1990: firma Andrex (Veľká Británia) predáva prvé vlhké toaletné papiere (podobne ako vlhké kapesníky alebo detské kapesníky)

Moderný toaletný papier

Výhody toaletného papieru sú, že je ľahko použitelný, výborne absorbujúci, môže byť vhodne dostupný u toaliet a môže byť spláchnutý vo väčšine krajín, kde je toaletný papier bežný. V oblastiach, kde sú bežné vyhnívacie nádrže a vo väčšine rozvojových krajín sa použitý toaletný papier obvykle vloží do odpadovej nádoby vedľa toalety, pretože kanalizácia alebo septický (vyhnívací) systém nedokáže toaletný papier spracovať.

Toaletný papier je dostupný v niekoľkých typoch, farebných variantoch, dekoráciách a štruktúrach, aby vyhovel individuálnym preferenciám. Toaletný papier sa typicky produkuje z recyklovaného papiera. Z environmentálneho hľadiska by producenti toaletného papiera nemuseli použiť bielenie, čo by redukovalo spotrebu dreva a zamorenie vôd.

2-vrstvý toaletný papier je štandardom v mnohých krajinách, i keď 1-vrstvý je často dostupnejší a propagovaný ako lacnejší. Toaletný papier, zvlášť keď sa propaguje ako "luxusný", môže byť vatovaný alebo vlnkovaný (razený), navoňaný, zafarbený alebo vzorkovaný, napustený liečivami (antibakteriálnymi chemikáliami) alebo s aloe atď. Ženám, ktoré sú náchylné k vaginálnej infekcii sa doporučuje používať biely neparfémovaný toaletný papier.

Vlhký toaletný papier bol uvedený firmou Kimberly-Clark vo Veľkej Británii (Andrex) po roku 1990 a v USA v roku 2001 - 2 krajiny, kde sú bidety vzácne. Vlhký papier je určený na lepšie čistenie než suchý papier po defekácii a môže byť užitočný pre ženy počas menštruácie.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Hygiena

Hygiena    Menštruačná vložka    Mydlo    Pampers    Plienka    Plienkový džin    Plienkový opar    Toaletný papier    Voda   

Osobné nástroje