Koža

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kožné vrstvy: epidermis - pokožka, dermis a podkožie, zobrazujúc i orgány ako vlasový folikul, potná žľaza a mazova žľaza.

Koža je v odboroch ako zootómia a dermatológia najväčší orgán krycieho systému tvorený viacerými vrstvami epitelových tkanív, ktoré chránia podkožné svaly a orgány.

Kožná pigmentácia (pozrite: farba ľudskej kože) je v populáci rôzna a kožný typ môže byť v škále od typu suchá koža po mastná koža (pokožka).

Ako interfejs (rozhranie) s okolím, koža má najdôležitejšiu rolu v ochrane tela pred patogénmi. Jej iné hlavné funkcie sú tepelná izolácia a regulácia teploty, vnímanie a syntéza vitamínu D a vitamínu B.

Vážne poškodená koža sa hojí formovaním jazvového tkaniva, čím často vzniká diskolorácia a depigmentácia kože.

Použitie prírodnej alebo syntetickej kozmetiky na zlepšeniu vizáže tváre a kondície kože (napr. čistenie pórov a akné) je obvyklé v mnohých kultúrach. Mastnú pleť spôsobujú hormonálne fluktuácie (kolísania) v tele, čo vedie na DHT senzitivitu, ktorá značí, že koža začne strácať vlhkosť a esenciálne mastné kyseliny (hlavne linolovú kyselinu), čo spôsobí zánik tisícov kožných buniek, a koža kompenzuje túto stratu vlhkosti zvýšenou produkciou mastnoty.

Mastnú pleť možno rýchlo vyčistiť bóraxovým mydlom (alebo slabým roztokom pracieho detergentu), ak obyčajné mydlá nepomôžu. Potom možno použiť telové mlieka na rehydratáciu očistenej kože, ako na suchú pokožku.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Dermatológia

Akné    Dekubitus    Koža   

Osobné nástroje