Menštruačná vložka

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jednorazové menštruačné vložky: typ bez krídielok (vľavo) a typ s krídielkami.

Obsah

Menštruačná vložka je absorbujúci materiál nosený ženou počas menštruácie na absorpciu výtoku krvi z vagíny. Tieto vložky sa líšia od vložiek pre močovú inkontinenciu, ktoré nosia ženy majúce problémy s kontrolou mechúra.

Obecne

Menštruačná vložka alebo obvykle nazývaná maxi vložka sa nosí počas periódy ženy na absorpciu jej menštruačného výtoku. Maxi vložky sa produkujú zo super-absorbujúceho materiálu pokrytého vatovanou bavlnou. Nosia sa externe v ženských nohavičkách na rozdiel od tampónov, ktoré sa nosia vnútri vagíny. V porovnaní s tampónmi sú maxi vložky omnoho viac populárnejšie celosvetovo. Obecne 1 vložka vydrží žene priemerne 6 hodín, i keď to môže byť 4 až 8 hodín v závislosti od absorbčných schopností vložky a výtoku ženy.

Typy maxi vložiek

Sú 2 hlavné klasifikácie maxi vložiek: Ultra tenké a Maxi. Maxi sa obvykle preferujú pred Ultra tenkými, okrem adolescencie, keď ženy chcú menej nápadnú ochranu. Maxi viac absorbujú než Ultra tenké a dosť ľahko sa nosia.

Maxi vložky sa delia do 3 kategórií: regulárne, super a nočné. Regulárne maxi sa používajú na priemerný výtok. Super maxi vyhovujú ženám so silnejším výtokom a s problémami s presakovaním zpredu alebo zozadu nohavičiek. Nočné maxi sú určené na absorpciu menštruačného výtoku počas spánku, keď tekutina môže vytekať z vagíny rôznou intenzitou.

Existujú ďalšie vlastnosti, ktoré môžu byť kombinované s 3 typmi vložiek maxi na dosiahnutie najlepšej ochrany. Jedna varianta s rastúcou popularitou sú vložky s krídielkami, ktoré majú dodatočný adhezívny (priľnavý) materiál na pevné uchytenie vložky k nohavičkám. Používajú ich obvykle ženy s pretekaním. Ďalšou vlastnosťou je dezodorant, ktorý dodáva ľahkú vôňu maxi vložkám na zníženie menštruačnej vône. Obvykle producenti maxi vložiek ponúkajú všetky typy maxi s rôznymi kombináciami vlastností, aby vyhoveli odlišným potrebám rôznych žien. Existujú tiež rôzne tvary maxi vložiek používaných s remienkom.

Odnožou maxi vložiek sú pantilinery. Sú to tenké, diskrétne "mini-vložky" absorbujúce denný vaginálny výtok, ľahký menštruačný výtok alebo slúžia ako záloha pre tampóny. Pomáhajú žene cítiť sa sviežo a sucho po celý mesiac.

Alternatívne ženy môžu používať prateľné - viac ráz použiteľné menštruačné vložky, ktoré sú obvykle vyrobené z bavlny (flanelu alebo vlny). Prateľné menštruačné vložky sa nemusia vyhodiť po každom použití a preto ponúkajú viac environmentálnu a ekonomickú alternatívu pre ženy. Mnoho žien uvádza, že prateľné produkty sú rovnako alebo i viac pohodlné než jednorazové a tvoria účinnú formu ochrany.

Inštrukcie na použitie jednorazových maxi vložiek

Jednorázové maxi vložky sú obvykle balené jednotlivo a potom zoskupené do balíku po 24, 36 alebo 48 kusoch.

  1. Vybaľte vložku z obalu.
  2. Dajte dole papierovú fóliu zo zadnej strany vložky (a prípadné krídielka) na odkrytie priľnavej strany.
  3. Posuňte nohavičky dole pre prístup k rozkroku.
  4. Vložku pevne pritlačte na rozkrok nohavičiek (stredná časť dotýkajúca sa vulvy) vatovanou stranou nahor.
  5. Vymieňajte vložky aspoň raz za 8 hodín (doporučené raz za 4 - 6 hodín). Čas pre výmenu vložky nastane pri pocite pretekania alebo keď sa nosí nepohodlne.
  6. Použitú vložku zabalte do toaletného papiera a zahoďte ju do nádoby na odpadky (vložky nikdy nesplachujte, mohli by upchať kanalizáciu).

Použitie

Väčšina žien používa počas periódy maxi vložky. Obvykle sú balené jednotlivo, preto sa jednoducho nosia v kabelke alebo batožine. Táto diskrétnosť a portabilita robí maxi vložky vhodnými na cestovanie.

Niektorým ženám nevyhovuje pocit z maxi vložiek, pretože si potom pripadajú oduté (napr. pri fyzickej aktivite, behu atď.). Preferujú niečo viac diskrétneho, ale menej absorbujúceho, napr. tampóny alebo morskú špongiu. Ženy by nemali nosiť vložku počas menštruácie, keď chcú plávať. Maxi vložky môžu uvoľniť výtok do vody, môžu zväčšiť objem a rýchlo dosiahnúť maximálnu absorpciu. Na plávanie sa viac hodia tampóny.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Hygiena

Hygiena    Menštruačná vložka    Mydlo    Pampers    Plienka    Plienkový džin    Plienkový opar    Toaletný papier    Voda   

Kategória: Menštruácia

Menarché    Menštruačná vložka    Menštruačný cyklus    Menštruačný pohárik    Premenštruačný syndróm   

Osobné nástroje