Plienka

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Detská látková plienka naplnená extra látkou.

Obsah

Plienka je absorbujúci kus prádla nosený jednotlivcami neschopnými kontrolovať ich močový mechúr alebo defekáciu alebo ak nemôžu použiť toaletu. Účel plienok je absorbovať vlhkosť a obsahovať výkalovú hmotu, aby užívateľ plienok ostal suchý a kľudný po vymočení alebo defekácii do plienky. Keď je plienka plná a nemôže prijať ďalší odpad, nutné je ju vymeniť; tento proces obvykle realizuje iná osoba ako rodič alebo opatrovateľ. Nepravidelná výmena plienok môže rezultovať do choroby zvanej plienkový opar.

Plienky boli nosené počas ľudskej histórie a môžu byť vyrobené z látkových alebo jednorázových (na 1 použitie) materiálov. Kým látkové plienky sú zložené z vrstiev látky ako je froté uteráková látka a môžu byť oprané a použité viackrát, jednorazové plienky obsahujú chemické absorbenty a po použití sú eliminované do komunálneho odpadu. Selekcia použitia látkových alebo jednorazových plienok je diskutabilná z dôvodov ako sú zvyky, zdravie, cena a ich efekt na prostredie. V súčasnosti sa najviac používajú jednorazové plienky, najznámejšie obchodné značky producentov plienok sú Pampers a Huggies. Plastické trenírky môžu byť nosené cez plienky na prevenciu presakovania.

Plienky primárne nosia deti, ktoré ešte neabsolvovali tréning na toaletu alebo trpia na nočné pomočovanie. Plienky ale tiež môžu používať dospelí trpiaci na močovú alebo fekálnu inkontinenciu. To môže postihovať starších, ľudí s fyzickou alebo mentálnou invaliditou a ľudí pracujúcich v extrémnych podmienkach ako astronauti.

Typy

Jednorázové

Jednorázová detská plienka s fixujúcimi páskami a elastickými manžetami na nohy.

Od ich uvedenia pred niekoľkými desaťročiami produktové inovácie zahrňujú použitie superabsorbujúcich polymérov, fixačných pások a elastických pásov na boky. V súčasnosti sú oveľa tenšie a omnoho viac absorbujú. Produktový rozsah bol nedávno rozšírený do detskej fázy tréningu na toaletu uvedením tréningových trenírok a trenírkových plienok.


Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Hygiena

Hygiena    Menštruačná vložka    Mydlo    Pampers    Plienka    Plienkový džin    Plienkový opar    Toaletný papier    Voda   

Osobné nástroje