Kondenzačný polymér

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Kondenzačné polyméry alebo polykondenzáty označujú každú triedu polymérov formovaných cez kondenzačnú reakciu, uvoľňujúc malý molekulový medziprodukt ako voda alebo metanol, v protiklade k adičným polymérom, ktoré obsahujú reakciu nenasýtených monomérov. Typy kondenzačných polymérov - polykondenzátov sú: polyamidy, polyacetaly a polyestery.

Kondenzačná polymerizácia ako forma postupnej polymerizácie je proces, v ktorom sa spájajú dve molekuly pri strate malej molekuly, čo je často voda. Typ konečného produktu vychádzajúceho z kondenzačnej polymerizácie závisí na počte funkčných konečných skupín monoméru, ktoré môže reagovať.

Monoméry len s jednou reaktívnou skupinou končia rastúcu reťaz a preto dávajú konečné produkty s nižšou molekulárnou hmotnosťou. Lineárne polyméry sa tvoria použitím monomérov s dvomi reaktívnymi koncovými skupinami a monoméry s viac ako dvomi koncovými skupinami dávajú trojrozmerné polyméry, ktoré sú prepojené.

Sieťovanie často obsahuje spájanie monomérov s -OH (hydroxylovou) skupinou a voľne ionizovaný -H na ktoromkoľvek konci (napríklad vodík z -NH2 v nylone alebo proteínoch). Obvykle dva alebo viac monomérov je použitých v reakcii. Väzby medzi hydroxylovou skupinou, atómom vodíka a ich atómami sa rušia formujúc vodu z hydroxylu a vodíka a polymér.

Polyester sa tvorí esterovými väzbami medzi monomérmi, ktoré obsahujú funkčné skupiny karboxyl a hydroxyl (organická kyselina a alkoholový monomér).

Nylon je ďalší častý polykondenzát. Možno ho vyrábať reakciou diamínov s karboxylovými derivátmi. V tomto príklade derivát je dikarboxylová kyselina, ale diacyl chloridy sa tiež používajú. Ďalší používaný prístup je reakcia difunkčných monomérov s jedným amínom a jednou karboxylovou kyselinovou skupinou na rovnakej molekule:

Karboxylové kyseliny a amíny sa spájajú formujúc peptidové väzby, tiež známe ako amidové skupiny. Proteíny sú polykondenzáty vytvorené z aminokyselinových monomérov. Karbohydráty (sacharidy) sú tiež polykondenzáty vytvorené z cukrových monomérov ako glukóza a galaktóza.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Chémia

Všeobecná chémia

Entalpia, Homolýza, Izotop, Molekula, Väzbová energia
Chemické inžinierstvo: Výhrevnosť

Anorganická chémia

Ligand

Chémia polymérov (makromolekulová): Kondenzačný polymér, Polymér
Organické reakcie: Adičná reakcia, Elektrofilná adícia, Kondenzačná reakcia, Nukleofilná adícia
Organické zlúčeniny: Amín, Ester, Glycerol, Karbonická anhydráza, Tuk

Osobné nástroje