Elektrofilná adícia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

V organickej chémii, reakcia elektrofilnej adície je adičná reakcia, kde v chemickej zlúčenine väzba pí je nahradená vznikom dvoch kovalentných väzieb. V elektrofilnej adičnej reakcii obvyklé substráty majú dvojitú alebo trojitú väzbu uhlík-uhlík.

Y-Z + C=C → Y-C-C-Z

Hnacou silou tejto reakcie je formácia elektrofilu Y+, ktorý tvorí kovalentnú väzbu s elektrónovo-bohatou nenasýtenou väzbou C=C. Kladný náboj na Y sa transferuje na väzbu uhlík-uhlík.

Krok (1) Y+ + C=C → Y-C-C+-

V kroku 2 elektrofilnej adície sa pozitívne nabitý sprostredkovateľ (intermediate) zlučuje s (Z), ktoré je elektrónovo-bohaté na tvorbu druhej kovalentnej väzby.

Krok (2) Y-C-C+- + Z → Y-C-C-Z

Krok 2 sa nachádza i v SN1 reakcii. Presná povaha elektrofilu a povaha pozitívne nabitého sprostredkovateľa nie je vždy jasná a závisí na reaktantoch a reakčných podmienkach.

Vo všetkých asymetrických adičných reakciách na uhlík je dôležitá Regioselektivita a často sa určuje Markovnikovým pravidlom. Zlúčeniny organoboránu dávajú anti-Markovnikove adície. Elektrofilný atak na aromatický systém pôsobí reakciu zvanú elektrofilná aromatická substitúcia skôr než adičnú reakciu.

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Chémia

Všeobecná chémia

Entalpia, Homolýza, Izotop, Molekula, Väzbová energia
Chemické inžinierstvo: Výhrevnosť

Anorganická chémia

Ligand

Chémia polymérov (makromolekulová): Kondenzačný polymér, Polymér
Organické reakcie: Adičná reakcia, Elektrofilná adícia, Kondenzačná reakcia, Nukleofilná adícia
Organické zlúčeniny: Amín, Ester, Glycerol, Karbonická anhydráza, Tuk

Osobné nástroje