Bolesť a nocicepcia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Presmerované z Bolesť)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Bolesť je nepríjemný vnem. Je definovaný Medzinárodnou asociáciou na štúdium bolesti (International Association for the Study of Pain) ako "nepríjemná a emočná skúsenosť spojená s aktuálnym alebo potenciálnym poškodením tkaniva, alebo popísaná v termínoch tohto poškodenia".

Nocicepcia [1] (niekedy volaná i nocipercepcia) je merateľná fyziologická udalosť typu obvykle asociovaného s bolesťou.

Vedecky, bolesť (subjektívny zážitok) je separátna a odlišná od nocicepcie, čo je systém, ktorý prenáša informácie o zápale, poškodení alebo podráždení v tkanive do miechy a mozgu. Nocicepcia často prebehne bec pocitu bolesti a môže nosiť informácie bez pozornosti vedomia. Opačne, ale menej často, vnem bolesti môže existovať pri absencii nocicepcie.

Bolesť je časť obranného systému tela: mení mentálne problémy riešiace stratégie hľadajúce ako skončiť pocit bolesti, a propaguje učenie, robiac opakovanie bolestivej situácie menej pravdepodobným. Systém nocicepcie prenáša signály, ktoré obvykle menia vnímanie bolesti, je to kritický komponent schopnosti tela reagovať na škodiace stimuly a je to časť rýchlo varujúceho prenosu inštruujúceho centrálny nervový systém iniciovať reakcie na minimalizáciu úrazu.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Symptómy

Osobné nástroje