Respiračný systém

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Respiračný systém: Nasopharynx=nosohltan, Mouth=ústa, Trachea=priedušnica, Lungs=pľúca, Bronchial tree=prieduškový strom, Diaphragm=bránica

Obsah

Respiračný systém u štvornožcov obvykle obsahuje trubice ako sú priedušky, používané na prenos vzduchu do pľúc, kde prebieha výmena plynov. Bránica ťahá vzduch dnu a tlačí ho von. Respiračné systémy rôznych typov sa nachádzajú v rôznych organizmoch. I stromy majú respiračné systémy.

U ľudí a iných cicavcov respiračný systém obsahuje dýchacie cesty, pľúca a respiračné svaly, ktoré sprostredkujú pohyb vzduchu do a von z tela. V alveolárnom systéme pľúc molekuly kyslíka a oxidu uhličitého sú pasívne vymieňané pomocou difúzie, medzi plynným prostredím a krvou. Týmto respiračný systém realizuje oxygenáciu (okysličovanie) krvi so sprievodným odoberaním oxidu uhličitého a iných plynných metabolických odpadov z cirkulácie (z obehu). Systém tiež pomáha udržať kyslíkový balans (rovnováhu) tela cez efektívny odber oxidu uhličitého z krvi.

Anatómia

U ľudí môže byť respiračný systém obvykle rozdelený na horný respiračný trakt (alebo horné dýchacie cesty) a dolný respiračný trakt (dolné dýchacie cesty), priedušnicu a pľúca.

Vzduch prechádza telom v tomto poradí:

Pozrite aj

Referencie (anglicky)

  • Perkins, M. 2003. Respiration Power Point Presentation. Biology 182 Course Handout. Orange Coast College, Costa Mesa, CA.
  • Medický slovník

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje