Alkoholizmus

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Termín alkoholizmus možno definovať ako:

  • chorobná závislosť na alkohole charakterizovaná silnou potrebou piť
  • strata sebakontroly (neschopnosť prestať)
  • fyzická závislosť a abstinenčné symptómy

Všeobecné charakteristiky

Príčiny alkoholovej závislosti sa nedajú ľahko vysvetliť. Často sa označuje ako "choroba z nadbytku", pretože bola neznáma medzi domorodcami predtým, než boli kolonizovaní. Dnes je alkoholizmus hlavný problém verejného zdravotníctva v severnej Amerike, ktorý stojí každoročne svojich obyvateľov 170 miliárd USD. Alkoholizmus je život ohrozujúci problém, ktorý často končí smrťou následkom chorôb orgánov ako pečeň, pankreas alebo obličky, následkom vnútorného krvácania, degenerácie mozgu, alkoholovej otravy alebo samovraždy. Alkoholizmus je tiež hlavný prispievajúci faktor pre úrazy hlavy, dopravné nehody, násilie a prepadnutia, i vedúca príčina neurologických a iných medicínských problémov (napr. cirhóza).

Z dvoch tretín severoamerickej populácie, ktorá konzumuje alkohol, 10% sú alkoholici a 6% skonzumuje viac než polovicu všetkého alkoholu.

Alkoholovú závislosť je ťažšie vyliečiť a je značne škodlivejšia než závislosť na väčšine iných návykových substanciách. Fyzické symptómy pri abstinencii od alkoholu vyzerajú podobne ako symptómy abstinencie od heroínu.

Dlhodobí pijani alkoholických nápojov môžu trpieť na delírium tremens (kvalitatívnu poruchu vedomia pri chronickom alkoholizme).

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Choroby

Alkoholizmus    Choroba    Ikterus    Obezita    Parazitizmus    Pásomnicová infekcia    Pedikulóza    Rakovina   

Osobné nástroje