Hypotermia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Presmerované z Podchladenie)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Podchladenie nebo hypotermia je stav, v ktorom teplota organizmu klesne pod hodnotu nutnú pre normálny metabolizmus a telesné funkcie. U teplokrvných živočíchov vnútorná telesná teplota sa udržuje blízko stálej úrovne pomocou biologickej homeostázy (rovnováhy). Ale keď je telo vystavené chladu, jeho vnútorné mechanizmy môžu byť neschopné znovu dodať teplo stratené do okolia.

Hypotermia je opak hypertermie, stavu ktorý spôsobuje tepelné vyčerpanie a prehriatie.

Symptómy

Normálna telesná teplota u človeka je 36,8°C (98,6°F). Hypotermia môže byť rozdelená na tri štádiá závažnosti.

  • Štádium 1

Telesná teplota sa zastaví 1 - 2°C (1,8 až 3,6°F) pod normálnu teplotu (35 - 37°C alebo 95 - 98,6°F). Objaví sa mierné až silné chvenie. Osoba nie je schopná vykonávať komplexné úlohy s rukami, lebo ruky zkrehnú. Krvné cievy vnútri sa sťahujú a to znižuje tepelnú stratu. Dýchanie sa stáva rýchle a plytké. Formuje sa husia koža, napínajú sa vlasové (hladké) svaly v pokuse vytvorit izolačnú vrstvu vzduchu okolo tela (čo je u ľudí obmedzené pre nedostatok vlasov, ale užitočné u iných druhov). Osoba môže mať zlý pocit v žalúdku a byť veľmi unavená. Často osoba zažije zdanlivý pocit tepla, ako by šlo o nápravu, ale v skutečnosti je to začiatek štádia 2. Iný test na zistenie, či osoba vstupuje do štádia 2 je skúsiť dotknúť sa palcom malíčku, pokiaľ to nejde, je to prvý stupeň nefunkčnosti svalov. Môžu sa objaviť i problémy videnia.

  • Štádium 2

Telesná teplota sa zastaví 2 - 4°C (3,8 - 7,6°F) pod normálnu teplotu (33 - 35°C nebo 91 - 94,8°F). Chvenie sa stává silnejšie. Zlá svalová koordinácia sa stává zjavnou. Pohyby sú pomalé a namáhavé, doprevádzané miernym zmätkom, i keď osoba sa môže javiť ostražitá. Povrchové krvné cievy sa ďalej skracujú, ako telo sústredí svoje zbývajúce zdroje na udržanie teploty životne dôležitých orgánov. Obeť zbledne. Pery, uši a prsty na rukách i nohách môžu zmodrať.

  • Štádium 3

Telesná teplota klesne pod približne 32°C (89,6°F). Chvenie sa obvykle zastaví. Začnú sa objavovať potiaže s rozprávaním, nesústredené myslenie a strata pameti, neschopnosť použiť ruky a potkýnanie je tiež obvykle prítomné. Bunkové metabolické procesy sa zastavujú. Pod 30°C (86°F) sa chladu vystavená kože stáva modrou a nafúknutou, svalová koordinácia veľmi slabne, chôdza sa stáva temer nemožná a osoba vykazuje nerozumnú snahu schovať sa do malého krytého priestoru alebo dokonce ztuhne (prestane reagovať). Pulz a dýchanie sa výrazne znižuje, ale rýchla srdečná činnost (komorová tachykardia, fibrilácia komôr) sa môže vyskytnúť. Hlavné orgány zlyhávajú.

Terapia

  • umiestniť postihnutého do teplej miestnosti, ak je to možné
  • dať mu suché šaty, alebo ho zabaliť do teplých prikrývok
  • podať teplý a sladký nápoj, nie alkohol
  • ak nemá iné zranenia, možno mu dať vlažný kúpel, kde sa teplota vody postupne zvyšuje od 10 do 40 stupňov Celzia

Dôležité: Ohrievanie povrchu tela (ruky, nohy atď.) musí byť postupné, lebo stuhnuté cievy by sa po náhlom ohriatí mohli poškodiť.

Prevencia

  • Do studeného počasia noste teplé odevy, ktoré neprepúšťajú teplo.
  • Obmedzte kúpanie v studenej vode.
  • Pred pobytom v chlade sa určite vyhnite alkoholu, lebo pôsobí ako vazodilatátor, teda rozširuje cievy na povrchu tela a tým zvyšuje tepelné straty.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Prvá pomoc

Osobné nástroje