Etické aspekty aborcie

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Etické aspekty aborcie sú značne diskutované vo všetkých hlavných filozofiach a vierach sveta, veľmi (ale nie exkluzívne) v kresťanskej viere.

Hlavné etické prvky v aborcii

Komparatívne práva

Feminista Beverly Harrison raz povedal, "...pohoda ženy a hodnota jej životného plánu má byť vždy chápaná ako skutočná hodnota". Niektorí môžu argumentovať, že žena má mať právo kontrolovať svoje telo. Preto by nemala mať žiadne morálne záväzky rodiť, a má mať sebaurčenie vo všetkých reproduktívnych veciach.

Judith Jarvis Thomson v jej spise z roku 1971 Obrana aborcie (A Defense of Abortion) predpokladala z dôvodu argumentu, že osobnosť začína počatím. Začala argumentovať, že pregnantná (tehotná) žena nie je pod žiadnym morálnym tlakom podporovať fetus (plod) proti jej prianiu, použitím analógií.

Bolo argumentované, že pregnancia je len zriedka výsledok niečoho nepredvídateľného a nedohodnuteľného a i v týchto prípadoch to nie je dieťa, ktoré ublížilo žene.

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Gynekológia

Aborcia    Cervix    Endometrium    Etické aspekty aborcie    Fetoskopia    Fetus    Maternica    Placenta    Pupočná šnúra    Vagína   

Osobné nástroje