Kúpele

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Termín kúpele má rôzne súvisiace významy:

  • vodná liečba, teda balneoterapia
  • kúpeľné mestá alebo rezorty ponúkajúce túto liečbu
  • liečivá alebo vybavenie na balneoterapiu.

Kúpele na Slovensku

Najznámejšie kúpele na Slovensku:

Pôvod anglického termínu pre kúpele "spa"

Termín je odvodený z názvu mesta Spa v Belgicku, kde od stredoveku boli liečené choroby z nedostatku železa pitím "chalybeate" - železo obsahujúca pramenná voda. V 16. storočí boli v Anglicku oživené idey starovekého Ríma o medicínskych kúpeloch v mestách ako Bath a v roku 1571 William Slingsby, ktorý navštívil belgické mesto (ktoré nazval Spaw), objavil železonosný prameň (chalybeate) v Yorkshire. Obstaval a zastrešil prameň, ktorý sa stal známy ako Harrogate, prvý rezort v Anglicku na pitie medicínskych vôd. Neskôr v roku 1596 Dr. Timothy Bright nazval rezort The English Spaw, začínajúc použitie slova Spa ako obecného popisu než názvu mesta v Belgicku. Najprv tento termín referoval špecificky na rezorty pre pitie vody než na kúpanie, ale tento rozdiel sa postupne strácal a mnoho kúpeľov - spas ponúka externé liečby.

Podľa Medzinárodnej kúpeľnej asociácie (International Spa Association):

Kúpele - entita venovaná zlepšeniu celkovej pohody cez rôzne profesionálne služby podporujúce regeneráciu fyzickú i psychickú.

Typy kúpeľov

  • Klubové kúpele - zariadenie, ktorého primárnym účelom je fitness a ktoré ponúka rôzne profesionálne administrované kúpeľné služby na dennej báze.
  • Plavebné lodné kúpele - kúpele na palube lode poskytujúce profesionálne administrované kúpeľné služby, komponenty na fitnes a pohodu a kúpeľné kuchynské menu.
  • Denné kúpele - kúpele ponúkajúce rôzne profesionálne administrované kúpeľné služby klientom na dennej báze.
  • Destinačné kúpele - ich primárny účel je sprevádzať individuálnych kúpeľníkov pri vývoji zdravotných návykov. Tradične 7-dňový pobyt, kde transformácia životného štýlu môže byť realizovaná poskytnutím komplexného programu obsahujúceho kúpeľné služby, fyzické fitnes aktivity, pohodovú edukáciu, zdravú výživu a špeciálne záujmové programy.
  • Medické kúpele - pracujú nepretržite, pod dohľadom licencovaného zdravotného profesionála, ktorého primárnym účelom je poskytovať komplexnú medickú a pohodovú starostlivosť v prostredí integrujúcom kúpeľné služby, rovnako ako tradičné, doplnkové a/alebo alternatívne terapie a liečby. Zariadenie pracuje v rozsahu praxe personálu, čo môže obsahovať estetické/kozmetické a prevenčné/pohodové procedúry a servisy.
  • Minerálne prameňové kúpele - ponúkajú miestny zdroj prírodnej minerálnej, termálnej alebo morskej vody používanej v liečbe hydroterapiou.
  • Rezortné/hotelové kúpele - lokalizované v rezorte alebo v hoteli poskytujúce profesionálne administrované kúpeľné servisy, komponenty na fitnes a pohodu a kúpeľné kuchynské menu. Okrem dovolenkujúcich hostí, je to výborné miesto pre cestujúcich biznismenov, ktorí chcú výhody kúpeľov počas služobnej cesty.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Kúpele

Osobné nástroje