Endoskopia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Endoskopické obrázky duodenálneho (dvanástnikového) vredu.
Flexibilný endoskop.

Obsah

Endoskopia značí pozerať dovnútra a typicky referuje na pozeranie do ľudského tela na medické účely použitím inštrumentu zvaného endoskop. Endoskopia môže referovať i na boreskop v technických situáciách, kde priame pozorovanie v zrakovej línii nie je možné.

Charakteristika

Endoskopia je minimálne invazívna diagnostická medická procedúra používaná na hodnotenie vnútorných povrchov orgánu vložením tuby do tela. Inštrument môže mať tuhú alebo flexibilnú tubu a poskytovať nielen obraz pre zrakovú inšpekciu (vyšetrenie) a fotografie, ale umožňuje i realizáciu biopsie a nájdenie cudzích objektov. Endoskopia je prostriedok terapie zvanej minimálne invazívna chirurgia.

Mnoho endoskopických procedúr sa považuje za relatívne bezbolestné a v najhoršom asociované s miernym nepohodlím. Väčšina pacientov toleruje procedúru len s topickou (lokálnou) anestéziou orofarynxu (ústna časť hltanu) použitím spreja lignokaínu. Komplikácie sú zriedkavé (len 5% všetkých operácií), ale môžu obsahovať perforáciu (prederavenie) orgánu pod inšpekciou endoskopom alebo biopsívnym inštrumentom. Ak to nastane, na liečbu zranenia môže byť potrebná otvorená chirurgická operácia.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Gastroenterológia

Osobné nástroje