Slezina

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 18:37, 14. november 2013; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Diagram sleziny:

Slezina (z gréckeho σπλήν—splḗn) je orgán nachádzajúci sa pod srdcom vedľa pečene. Štruktúrou je podobný na veľkú lymfatickú uzlinu a funguje primárne ako krvný filter, teda je možné slezinu odstrániť bez ohrozenia života. Slezina má dôležitú úlohu pri erytrocytoch a imunitnom systéme. Odstraňuje staré erytrocyty a drží zásobu krvi, čo môže byť vhodné pri hemoragickom šoku, a tiež recykluje železo. Ako súčasť mononukleárneho fagocytového systému metabolizuje hemoglobín vylúčený z senescentných erytrocytov. Globínová časť hemoglobínu je degradovaná na jej konstitučné aminokyseliny a hemová časť je metabolizovaná na bilirubín, ktorý je vylučovaný do pečene. Slezina syntetizuje protilátky vo svojej bielej dreni a eliminuje baktérie pokryté protilátkami pomocou krvnej a lymfatickej cirkulácie. Štúdia publikovaná v roku 2009 použitím myší objavila, že slezina vo svojej rezerve obsahuje polovicu telesných monocytov v červenej dreni. Tieto monocyty pred premiestnením do poškodeného tkaniva] (napr. srdce), menia sa na dendritické bunky a makrofágy, čím podporujú hojenie tkaniva. Slezina je centrum aktivity retikuloendotelového systému a môže byť považovaná za analógiu veľkej lymfatickej uzliny, preto jej absencia spôsobuje predispozíciu na niektoré infekcie.

U ľudí má slezina hnedastú farbu a nachádza sa v ľavej hornej časti abdomenu.

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Spleen

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje