Askarióza

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Askarióza
Anglicky: ascariasis
Latinsky:
Typ: infekčná
Subtyp: parazitická
Pôvodca: hlíst Ascaris lumbricoides
Symptómy: larvy môžu poškodiť cievy a rôzne orgány ako pečeň, slezina, atď., dospelé červy poškodzujú črevá a môžu spôsobiť anorexiu a podvýživu
Terapia: používané antibiotiká sa nazývajú askaricidy a sú to napr. Mebendazol, piperazín, albendazol, tiabendazol, santonin atď.
Prevencia: prísna hygiena, konzumácia prevarenej vody, dobre umytého alebo uvareného jedla
ICD-9: http://www.icd9data.com/getICD9Code.ashx?icd9=127.0
ICD-10: https://en.wikipedia.org/wiki/ICD-10_Chapter_B
DiseasesDB: http://www.diseasesdatabase.com/ddb934.htm
MedlinePlus: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000628.htm
eMedicine: http://emedicine.medscape.com/article/212510-overview
MeSH: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2013/MB_cgi?field=uid&term=D001196
OMIM:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Ascariasis

Askarióza je choroba spôsobená parazitickým hlístom Ascaris lumbricoides. Pravdepodobne je infikovaná až štvrtina ľudstva, s prevahou 45 percent v Latinskej Amerike a 95 percent v častiach Afriky. Askarióza je zvlášť rozvinutá v tropických a subtropických oblastiach, kde je zlá hygiena. Ine druhy rodu Ascaris môžu spôsobiť choroby u domácich zvierat, napr. Ascaris suum infikuje ošípané. U ľudí boli objavené niektoré gény, ktoré môžu zvýšiť susceptibilitu (náchylnosť) na infekciu.

Infekcia nastáva po konzumácii jedla kontaminovanom vajíčkami hlísta z výkalov. V čreve sa vyliahne larva, prevŕta sa cez črevnú stenu a migruje krvným obehom do pľúc. Tu prenikne do alveoly a postupuje do priedušnice, kde sa vykašle a prehltne. Larvy prechádzajú cez žalúdok druhý raz do čreva, kde dorastú na dospelé červy. Udržujú si svoju pozíciu plávaním proti črevnému prúdu spôsobeného peristaltikou. Dospelé červy žijú 1 až 2 roky, čo značí, že infikované osoby môžu ostať nakazené permanentne, pretože červy sa stále množia.

Znaky a symptómy

Keď larva putujú po tele, môžu spôsobiť poškodenie ciev, peritonitídu a zápal, zväčšenie pečene a sleziny atď. Červy v čreve môžu spôsobiť zníženú absorpciu živín a anorexiu, ktorá prispieva k podvýžive. Slabá absorpcia môže byť pre stratu štetinkových enzýmov, eróziu a vyhladenie črevného povrchu (klkov) a zápal. V niektorých prípadoch môžu červy spôsobiť blokovanie, keď ich veľký počet migruje z malého čreva, čo môže vyžadovať chirurgickú operáciu. Vyše 796 červov Ascaris lumbricoides vážiacich asi 550 g bolo vybraných z tela 2-ročného dieťaťa v Južnej Afrike, ktoré zomrelo na súvisiacu gangrénu.

V mnohých častiach sveta je askarióza endemická. Mnoho infikovaných je diagnostikovaných náhodne. Niekedy červ blokuje tzv. Ampulla of Vater alebo vpláva do hlavného kanála pankreasu, čo rezultuje do akútnej pankreatitídy a následne v séru majú zvýšené hladiny amyláza a lipáza. Niekedy sa červy dostanú do žlčového stromu alebo až do gallbladder a spôsobia akútnu cholangitídu alebo akútnu cholecystitídu. Parazit Ascaris si berie väčšinu živín z čiastočne natrávenej potravy hostiteľa v čreve. Sú náznaky, že môže vylučovať anti-enzýmy, prevažne na ochranu aby od digescie z enzýmov hostiteľa.

Ascaris má averziu na niektoré všeobecné anestetiká a môže opustiť telo, niekedy cez ústa.

Mikroskopický snímok Ascaris lumbricoides

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Ascariasis

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje