Infekčná choroba

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: Tento umelo-kolorovaný [[elektrónový mikrograf ukazuje maláriový sporozoit migrujúci cez epitel stredného čreva.]] '''Infekč...)
 
 
3 medziľahlé revízie od jedného používateľa nie sú zobrazené.
Riadok 1: Riadok 1:
[[Image:Malaria.jpg|frame|Tento umelo-kolorovaný [[elektrónový mikrograf]] ukazuje [[malária|maláriový]] [[sporozoit]] migrujúci cez [[epitel]] stredného čreva.]]
+
[[Image:Malaria.jpg|thumb|250px|Tento umelo-kolorovaný elektrónový mikrograf ukazuje [[malária|maláriový]] sporozoit migrujúci cez [[epitel]] stredného [[črevo|čreva]].]]
'''Infekčná choroba''' je klinicky evidentná [[choroba]] ľudí alebo zvierat, ktorá škodí alebo zraňuje hostiteľa tým, že zhoršuje jeho funkcie, a rezultuje z prítomnosti a aktivity jedného alebo viac patogenických [[mikrób|mikrobiálnych]] agentov (pôvodcov) ako sú: [[vírus]]y, [[baktérie]], [[huby]], [[protozoa]] (prvoky), viacbunkoví [[parazit]]i a odchýlne proteíny známe ako [[prión]]y. Prenos infekčnej choroby môže prebehnúť niekoľkými cestami: kontaktom s infikovanými osobami alebo živočíchmi, vodou, potravou, vzdušnou inhaláciou (vdýchnutím) alebo cez [[bacilonosič]]ové rozšírenie.
+
'''Infekčná choroba''' je klinicky evidentná [[choroba]] ľudí alebo zvierat, ktorá škodí alebo zraňuje hostiteľa tým, že zhoršuje jeho funkcie, a rezultuje z prítomnosti a aktivity jedného alebo viac [[patogén]]nych agentov (pôvodcov) ako sú: [[vírus]]y, [[baktérie]], [[huby]], [[protozoa]] (prvoky), viacbunkový [[parazit]] a odchýlne proteíny známe ako [[prión]]y. Prenos infekčnej choroby môže prebehnúť niekoľkými cestami: kontaktom s infikovanými osobami alebo živočíchmi, [[voda|vodou]], potravou, vzdušnou inhaláciou (vdýchnutím) alebo cez [[bacilonosič]]ové rozšírenie.
  
'''Nákazlivá choroba''' (zvaná i komunikatívna choroba) je infekčná choroba, ktorá je schopná prenosu z osoby alebo živočícha na ďalšieho. Nákazlivé choroby sa často rozširujú priamym kontaktom s osobou, kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných osôb alebo s objektami, ktoré infikované osoby kontaminovali.  
+
'''Nákazlivá choroba''' (zvaná i komunikatívna [[choroba]]) je infekčná choroba, ktorá je schopná prenosu z osoby alebo živočícha na ďalšieho. Nákazlivé choroby sa často rozširujú priamym kontaktom s osobou, kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných osôb alebo s objektami, ktoré infikované osoby kontaminovali.  
  
Termín ''[[nákazlivosť]]'' opisuje schopnosť organizmu preniknúť do, prežiť a rozmnožovať sa v hostiteľovi, kým ''infekčnosť'' choroby indikuje komparatívnu (porovnávaciu) ľahkosť, s ktorou sa choroba prenáša na iných hostiteľov. Ale termín [[infekcia]] nie je [[synonym]] termínu infekčná choroba, lebo infekcia nemusí spôsobiť klinické symptómy alebo poškodiť hostiteľove funkcie.
+
Termín ''[[nákazlivosť]]'' opisuje schopnosť organizmu preniknúť do, prežiť a rozmnožovať sa v hostiteľovi, kým ''infekčnosť'' choroby indikuje komparatívnu (porovnávaciu) ľahkosť, s ktorou sa choroba prenáša na iných hostiteľov. Ale termín [[infekcia]] nie je synonym termínu infekčná choroba, lebo infekcia nemusí spôsobiť klinické [[symptóm]]y alebo poškodiť hostiteľove funkcie.
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==
 
* [[Infekcia]]
 
* [[Infekcia]]
* [[Mikrobiológia]]
 
 
* [[Zoznam infekčných chorôb]]
 
* [[Zoznam infekčných chorôb]]
* [[Kodaňská dohoda]]
 
  
 
==Externé linky==   
 
==Externé linky==   
Riadok 19: Riadok 17:
 
==Zdroj==
 
==Zdroj==
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Infectious_disease Wikipedia]
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Infectious_disease Wikipedia]
 
+
{{InfekcneChoroby}}
[[Category:Choroby]]
+
[[Category:infekčné choroby]]

Aktuálna revízia z 07:06, 20. august 2008

Tento umelo-kolorovaný elektrónový mikrograf ukazuje maláriový sporozoit migrujúci cez epitel stredného čreva.

Infekčná choroba je klinicky evidentná choroba ľudí alebo zvierat, ktorá škodí alebo zraňuje hostiteľa tým, že zhoršuje jeho funkcie, a rezultuje z prítomnosti a aktivity jedného alebo viac patogénnych agentov (pôvodcov) ako sú: vírusy, baktérie, huby, protozoa (prvoky), viacbunkový parazit a odchýlne proteíny známe ako prióny. Prenos infekčnej choroby môže prebehnúť niekoľkými cestami: kontaktom s infikovanými osobami alebo živočíchmi, vodou, potravou, vzdušnou inhaláciou (vdýchnutím) alebo cez bacilonosičové rozšírenie.

Nákazlivá choroba (zvaná i komunikatívna choroba) je infekčná choroba, ktorá je schopná prenosu z osoby alebo živočícha na ďalšieho. Nákazlivé choroby sa často rozširujú priamym kontaktom s osobou, kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných osôb alebo s objektami, ktoré infikované osoby kontaminovali.

Termín nákazlivosť opisuje schopnosť organizmu preniknúť do, prežiť a rozmnožovať sa v hostiteľovi, kým infekčnosť choroby indikuje komparatívnu (porovnávaciu) ľahkosť, s ktorou sa choroba prenáša na iných hostiteľov. Ale termín infekcia nie je synonym termínu infekčná choroba, lebo infekcia nemusí spôsobiť klinické symptómy alebo poškodiť hostiteľove funkcie.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Externé linky

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje