Šablóna:SelektovanyClanok

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Selektovaný článok: Mamografia

Mamografia je proces použitia nízkej dávky roentgenových (X-ových) lúčov (obvykle okolo 0,7 mSv - miliSieverta) na vyšetrenie ľudských prsníkov. Používa sa na kontrolu rôznych typov tumorov a cýst. Je dokázané, že mamografia redukovala mortalitu z rakoviny prsníka. Žiadna iná imidžová (obrazová) technika nedokázala redukovať risk, ale samovyšerovanie prsníkov (self-breast examination - SBE) a vyšetrenie doktorom sú esenciálne časti regulárnej prsníkovej starostlivosti. V niektorých krajinách bežná (ročná až päťročná) mamografia starších žien je doporučená ako skríningová metóda na diagnostiku skorej rakoviny prsníkov. Skríningové mamogramy zachránili životy prvý raz podľa výskumu, ktorý publikoval Sam Shapiro, Philip Strax a Louis Venet v roku 1966. (...viac)


Selektovaný článok: Anatómia

Srdce-a-pluca.jpg

Anatómia (z gréčtiny anatomia, z ana: oddelene, separovane a temnein, rozrezať, vyrezať) je odbor biológie študujúci štruktúru živých bytostí. Je to obecný termín, ktorý obsahuje odbory ako ľudská anatómia, zootómia (anatómia zvierat) a fytotómia (rastlinná anatómia). V niektorých prvkoch anatómia úzko súvisí s odbormi ako embryológia, komparatívna anatómia a fylogenetika - komparatívna embryológia cez spoločné korene v evolúcii. Anatómia sa delí na hrubú anatómiu a histológiu. Hrubá anatómia (volaná i topografická, regionálna alebo antropotómia) je štúdium anatomických štruktúr, ktoré možno pozorovať priamo bez prístrojov. (...viac)


Selektovaný článok: Pedikulóza

Pediculus humanus var capitis.jpg

Pedikulóza je infestácia (zamorenie) všami - ktoré sú parazitickým hmyzom - na telách ľudí. Tento stav je viac známy ako hlavové vši, telové vši alebo genitálne vši. Zamorenie hlavovými všami (Pediculus humanus capitis) je najčastejšie u detí vo veku 3 - 10 rokov a u ich rodín. Ženy majú hlavové vši častejšie ako muži a v USA majú afroameričania hlavové vši menej často. Príčiny týchto dvoch faktov nie sú známe. Hlavové vši sa šíria priamym kontaktom "hlava s hlavou" so zamorenou osobou. Telové vši sa šíria priamym kontaktom s telom, oblečením alebo inými personálnymi vecami osoby zamorenej všami. Genitálne vši sa najčastejšie šíria intímnym kontaktom so zamorenou osobou. Hlavové vši sa vyskytujú na hlavových vlasoch, telové vši na oblečení a genitálne vši najviac na vlasoch blízko genitálií. Ľudské vši sa nevyskytujú na domácich zvieratách alebo iných zvieratách. Vši nemajú krídla a nemôžu skákať. (...viac)


Selektovaný článok: Mydlo

Mydlo.jpg

Mydlo je zmáčadlová čistiaca zmes používaná na osobnú hygienu alebo menšie čistenie. Obvykle má pevne tvarovanú formu. V rozvinutých krajinách bolo mydlo na pranie prádla nahradené syntetickými pracími prostriedkami. Mnoho mydiel je tvorených zmesou sodíkových alebo draslíkových solí mastných kyselín, ktoré môžu byť odvodené z olejov alebo tukov pomocou reakcie so zásadami (napr. hydroxid sodný alebo hydroxid draselný) pri teplote 80°–100 °C v procese zvanom zmydelnenie. Tuky sa hydrolyzujú zásadou, produkujúc glycerol a surové mydlo. Pôvodne ako zásada bola používaná potaš (uhličitan draselný) vyrobená z priemyslového pálenia vegetácie ako krovie alebo z dreveného popola. (...viac)


Selektovaný článok: Láska

Laska.png

Slovo láska môže mať viac významov, od niečoho bytostne dôležitého (láska medzi mužom a ženou, vlastenectvo - láska k vlasti) po vyjadrenie spokojnosti nad pohľadom ("Milujem túto prírodu"). Termín "láska" môže popisovať intenzívny pocit afekcie - náklonnosti alebo emocionálny stav. Najčastejšie však láska označuje vysoko pozitívny vzťah medzi osobami (najviac medzi mužom a ženou). Pre svoj veľký psychologický význam je láska jedným z najdôležitejších námetov - väčšina filmov opisuje príbeh lásky a väčšina hudby je o láske. Je mnoho foriem lásky i mnoho typov milujúcich. Láska existuje vo všetkých kultúrach a typ lásky existujúcej v danej kultúre naznačuje individuálne chápanie, čo láska je. Preto univerzálna definícia, čo láska naozaj je, zatiaľ neexistuje. (...viac)

Osobné nástroje