Tkanivo

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 08:19, 20. august 2008; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kmeňové bunky sa diferencujú na bunky rôznych orgánov tela.

Termín tkanivo v medicíne je kolekcia (skupina) spojených buniek vykonávajúcich podobnú funkciu v organizme.

Veda študujúca tkanivá sa volá histológia, alebo v spojení s chorobami sa volá histopatológia.

Klasické nástroje na štúdium tkanív je voskový blok, tkanivové farbivo a mikroskop, i keď vývoj elektrónovej mikroskopie, imunofluorescencie a zmrazených sekcií pridali počas dekád nové poznatky. S týmito nástrojmi klasické podoby tkanív môžu byť vyšetrené v zdravi a chorobe, umožňujúc značné spresnenie klinických diagnóz a prognóz. Sú 4 základné typy tkanív v tele všetkých živočíchov vrátane ľudí a nižších mnohobunkových organizmov. Tie tvoria všetky orgány, štruktúry a iný obsah.

  1. Epitelium - Tkanivá zložené z vrstiev buniek pokrývajúcich povrch orgánov ako je povrch kože a vnútorné línie digestívneho traktu: tkanivá určené na ochranu, sekréciu (vylučovanie štiav) a absorpciu (pohlcovanie).
  2. Spojivové tkanivo - Tieto tkanivá spájajú všetko dokopy. Sú charakterizované separáciou buniek neorganickým materiálom nazývaným extracelárna matica. Kostné tkanivo a krv sú spojivové tkanivá.
  3. Svalové tkanivo - Svalové bunky obsahujú kontraktilné filamenty (vlákna), ktoré sa pohybujú pozdĺž seba a menia rozmer bunky. Svalové tkanivo sa tiež delí na 3 typy: viscerálny alebo hladký sval, nachádzajúci sa vo vnútorných líniach orgánov; kostrový sval je pripojený na kosť pre mobilitu; a srdcový sval sa nachádza v srdci.
  4. Nervové tkanivo - Bunky formujúce mozog, miechu a periférny nervový systém.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje