Správy 2007

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

5.9.2007: Zdroj prepuknutia krívačky a slintačky z UK bol objavený

Zdroj súčasného prepuknutia choroby krívačky a slintačky v meste Surrey, UK bol zistený kontrolórmi z inštitúcie Pirbright laboratory, keď vyšetrovanie začalo v auguste. Vedúci pre zdravie a bezpečnosť (Health and Safety Executive) informoval spravodajskú agentúru BBC, že určili zdroj ako možné biobezpečnostné závady v rúre pri laboratóriu. Predpokladá sa, že rúra vedúca medzi sídlom a štátnym laboratóriom mohla byť poškodená koreňmi stromu.

Súčasné povodne v oblasti mohli vyniesť vírus na povrch, ale ešte nie je známe ako sa vírus dostal na neďalekú farmu. Vedúci zdravotník (Health and Safety Executive) ale potvrdil, že vozidlá z laboratória Pirbright laboratory používali cestu pripájajúcu sa na územie farmy, kde nastala nákaza.

Ani Merial - farmaceutická spoločnosť vlastniaca Pirbright laboratory - ani vláda nepotvrdili vlastníctvo rúry, ale firma Merial odmietla komentáre pred publikovaním kompletného reportu.

Zdroj: Wikinews

4.9.2007: Ženu postihol srdcový atak na kardiologickom mítingu

Na výročnom mítingu Európskej kardiologickej spoločnosti (European Society of Cardiology) vo Viedni v Rakúsku, manželka kardiológa dostala infarkt myokardu počas čakania v rade s manželom na registráciu na kongres.

46-ročná Silvia Celeste z Talianska, manželka pána Dr. Fabrizio Celeste, kolapsovala v nedeľu a bola hneď oživená použitím defibrilátora. Žena bola prevezená do všeobecnej nemocnice vo Viedni, kde bola operovaná. Neskôr v tú noc umrela.

Reinhard Krepler, vedúci doktor nemocnice uviedol, že jej skon spôsobila kongenitálna srdcová choroba.

Na tohtoročnom mítingu Európskej kardiologickej spoločnosti sa zišlo 25000 kardiológov. Centrálnou témou mítingu bola prevencia srdcového infarktu.

Zdroj: Wikinews

2.9.2007: WHO vyšetruje prepuknutie neidentifikovanej choroby v Demokratickej republike Kongo

Svetová zdravotnícka organizácia - World Health Organization (WHO) vyšetruje prepuknutie zatiaľ neidentifikovanej choroby v centrálnom regióne Demokratickej republiky Kongo. K dnešnému dátumu chorobe podľahlo viac ako 100 ľudí.

Choroba bola najprv považovaná za tyfoidnú horúčku, ale teraz skôr za virálnu hemoragickú horúčku, bola prvý raz pozorovaná začiatkom júna v provincii Kasai Occidental v Demokratickej republike Kongo. Bolo hlásených 103 obetí z celkove 217 pacientov, miera mortality temer 50 percent. Zdravotné autority ale nemajú istotu o celkovom rozsahu nákazy.

V tlačovom vyhlásení WHO popísala symptómy ako "horúčka, bolesti hlavy, hnačka alebo koliková abdominálna bolesť, a dávenie". Tiež naznačili, že väčšina prípadov boli deti mladšie ako 10 rokov. Doba od začiatku choroby po skon je asi 5 až 7 dní.

Agentúra United Nations - WHO - rozmiestnila personál do zasiahnutých oblastí a získala krvné vzorky pre laboratórne testy. Podľa provinciálneho doktora menom Jean-Constatin Kanow, epidémia postihla štyri dediny: Kampungu, Makonono, Kaluamba a Mombo, ale sa ďalej rozširuje.

Dr. Kanow popísal prvé hlásené prípady zahrňujúce skony dvoch dedinských vodcov 8. júna. "Všetci ľudia, ktorí asistovali pri pohrebe týchto vodcov umreli", povedal.

Autority v Demokratickej republike Kongo a WHO začali pripravovať pohotovostné zariadenia, ak budú potrebné. Boli podniknuté úpravy na kontrolu nákazy ako zlepšenie kvality pitnej vody, hygieny a propagácie bezpečnejšej praxe so zosnulými.

Zdroj: Wikinews

1.9.2007: Nájdený prvý výskyt Západonílskeho vírusu tento rok v štáte Vermont

Štátni predstavitelia uviedli, že vo Vermonte prvý prípad nákazy Západonílskym vírusom (West Nile virus) bol potvrdený v meste Brattleboro, štát Vermont.

Štátni predstavitelia povedali, že 9 vtákov malo pozitívne testy na Západonílsky vírus v roku 2006 a že neboli žiadne ľudské prípady nákazy Západonílskym vírusom od roku 2003. "Toto je siedmy rok nášho monitorovacieho programu a vhodný čas pripomenúť ľuďom, že západonílsky vírus dosahuje svoj vrchol koncom leta, keď mal dosť času na vývoj v populácii komárov (moskytov)," povedal epidemiológ zdravotného departmentu (Health Department Epidemiologist) Patsy Tassler. "Pred dlhým prázdninovým víkendom je dobré pripomenúť obyvateľom Vermontu, aby urobili opatrenia a zabránili kontaktu s moskytami, najviac pri západe a východe slnka, keď sú najaktívnejšie".

Zdroj: Wikinews

28.8.2007: Miera obezity rastie vo väčšine štátov USA

Podľa výskumnej skupiny inštitúcie "Združenie pre zdravie Ameriky" - Trust for America's Health (TFAH), miera obezity v 31 štátoch USA pokračuje v raste. Podľa posledného reportu v žiadnom štáte miera obezity neklesá.

Dáta prezentované v správe "Združenia pre zdravie Ameriky" nazvanej F as in Fat: How Obesity Policies are Failing in America, 2007 (F ako v slove Fat - anglicky tuk - Ako opatrenia voči obezite nefungujú v Amerike) je primárne založená na prieskumoch inštitúcie "Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb" (Centers for Disease Control and Prevention) nazvaných: Pediatric Nutrition Surveillance System - PedNSS (Pediatrický nutričný monitorovací systém) a Behavioral Risk Factor Surveillance System - BRFSS (Behaviorálny monitorovací systém riskových faktorov).

Štát Mississippi sa stal prvým, ktorého 30 percent rezidentov (obyvateľov) bolo považovaných za obéznych. I štáty Západná Virdžínia (West Virginia) a Alabama sa dostali veľmi blízko hodnote 30 percent.

Zatiaľ štát Colorado pokračuje ako "najštíhlejší" štát USA s menej ako 18 percentami obéznych obyvateľov.

Report tiež prvý raz obsahoval dáta o detskej obezite. Štát District of Columbia má najvyššiu mieru detskej obezity 22,8%, kým štát Utah najnižšiu 8,5%.

Riaditeľ "Združenia pre zdravie Ameriky" Jeffrey Levi uviedol, že vláda potrebuje byť viac interesovaná v prevencii obezity. "Je to jedna z vecí, ktorú každý považuje za epidemickú, ale nedostáva úroveň politickej a riadiacej pozornosti, akú by mala...Každý prezidentský kandidát hovorí o reforme zdravotnej starostlivosti a kontrole výdavkov na zdravotnú starostlivosť, a ak "nepritiahneme" výdavky v tejto záležitosti, žiaden z ich návrhov nebude prijateľný".

Ale Levi uznal, že mnoho ľudí je presvedčených, že obezita rezultuje z robenia personálnych rozhodnutí a nie zo sociálnej metodiky. Ale Levi povedal, že moderný svet môže pomôcť propagovať dobré riešenia.

Zdroj: Wikinews

24.8.2007: 2-ročné dieťa zahynulo pri teplote 38 stupňov Celzia v aute so zatvorenými oknami

Dvojročné dievčatko bolo nájdené mŕtve v aute včera v meste Union Township, okres Clermont County, štát Ohio, USA.

Auto bolo zaparkované pri strednej škole Glen Este Middle School so všetkými oknami zatvorenými. Vysoké lokálne teploty dosiahli 100 stupňov Fahrenheita (vyše 38 stupňov Celzia). Polícia uviedla, že dieťa bolo v aute 4 hodiny pred smrťou.

Priateľ rodiny povedal, že dieťa sa volalo Cecelia Slaby, ale polícia neuviedla žiadne personálne informácie.

Auto bolo registrované na školskú zástupkyňu riaditeľa, pani menom Brenda Nesselroad-Slaby. Zamestnanci školy uviedli, že sa potrebovali pripraviť na začiatok školy, ktorá začína nasledujúci týždeň.

Priateľ rodiny, ktorý identifikoval dieťa povedal stanici News 5 v Cincinnati, že pani Nesselroad-Slaby mala v pláne navštíviť školský míting o 7:00 hodín, ale rozhodla sa, že je príliš skoro ráno, aby opustila dcéru Ceceliu, preto si namiesto toho vybavila niekoľko záležitostí. Zdroj uviedol, že Cecelia pravdepodobne v aute zaspala a pani Nesselroad pri odchode do školy na ňu zabudla, pretože sa ráno obvykle o dieťa nestarala. Ale polícia neuviedla žiadne špecifické detaily. Priateľ rodiny popísal pani Nesselroad ako "matka roku".

Inštitúcia National Highway Traffic Safety Administration (Národná správa bezpečnosti cestnej dopravy) uviedla, že teplota v uzavretom vozidle na slnečnom svetle môže stúpnuť o 11 stupňov Celzia za 3 minúty. Za ďalšie 3 - 4 minúty teplota môže dosiahnuť okolo 52 stupňov Celzia. Zlyhanie srdca nastane pri teplote okolo 40 stupňov Celzia.

Nikto nebol obvinený. Naplánovaná bola súdna pitva.

Zdroj: Wikinews

30.7.2007: Inštitúcia Health Canada nariadila stiahnuť kontaminovanú zubnú pastu vyrobenú v Indii

Vládny department zodpovedný za zdravie Kanaďanov - Health Canada - vydal varovanie občanom Kanady nepoužiť značku zubnej pasty, v ktorej našli "neakceptovateľné úrovne" dietylénu glykolu (DEG).

Zubná pasta má značku India Neem Active Toothpaste with Calcium a je produktom firmy Calcutta Chemical Co. Ltd. z Indie. I keď táto zubná pasta nie je schválená na predaj v Kanade, bola nájdená v predajniach firmy Western and Atlantic Canada. Tiež je možné, hoci nepotvrdené, že tento produkt môže byť nájdený v iných kanadských obchodoch.

Zubné pasty schválené na predaj v Kanade budú mať na obale buď 8-číslicové produktové identifikačné číslo - Drug Identification Number (DIN), alebo naturálne produktové číslo - Natural Product Number (NPN).

Spotrebiteľom inštitúcia Health Canada doporučila ukončiť používanie nevhodnej zubnej pasty a uistiť sa, že produkt ostane mimo dosahu detí. Podľa inštrukcií inštitúcie Health Canada majú spotrebitelia zubnú pastu vrátiť tam, kde ju kúpili.

Inštitúcia Health Canada popisuje DEG ako "jedovatú chemikáliu používanú v nemrznúcich zmesiach a ako rozpúšťadlo. Môže spôsobiť nauzeu (nevoľnosť), bolesť hrudníka, závrať, urinárne (močové) problémy, poškodenie obličiek, dýchacie problémy, letargiu, kŕče, kómu a dokonca smrť po použití." DEG používali výrobcovia falošných produktov a tiež producenti lacnej alternatívy k obvyklým sladidlám.

Doteraz inštitúcia Health Canada nebola informovaná o osobách, ktoré ochoreli z použitia zubnej pasty India Neem Active Toothpaste with Calcium.

Zdroj: Wikinews

29.7.2007: Disney vynechá fajčenie vo svojich filmoch

Americké štúdiá Disney sľúbili vynechať všetky formy fajčenia z ich rodinných filmov v ponuke pre znechutenie tohto zlozvyku.

V dopise americkému kongresmanovi Edwardovi Markeymu uviedol šéf exekutívy Robert A. Iger, že fajčenie v značkách Disney bude odteraz "non-existent". Tiež uviedol, že DVD ukazujúce cigarety budú obsahovať antifajčiarske správy.

Pán Markey povedal, že je rád, že "Disney sa približuje metódam konzistentným s dlhodobým verejným zdravím národa", a nazval tento krok mediálneho gigantu "priekopníckym".

"Teraz je na ostatných mediálnych spoločnostiach aby podobne zavrhli zlozvyk a nasledovali Disney."

Disney filmy v posledných rokoch zriedka zobrazovali fajčenie, i keď niekoľko prípadov v minulosti existuje. Napríklad Disney film Peter Pan z roku 1953 obsahuje scénu zobrazujúcu fajčenie v prírodnom americkom kempe.

Zdroj: Wikinews

24.7.2007: Bakteriálna meningitída sa pravdepodobne rozšírila počas letu AirTran

Autority v súčasnosti pracujú so zamestnancami firmy AirTran Airways pre nájdenie pasažierov, ktorí sedeli blízko dievčaťa v teenagerskom veku s bakteriálnou meningitídou počas AirTran letov 687 a 862 v sobotu 21.7.2007.

Po dosiahnutí stavu "vážne chorá" počas druhého letu z Atlanty, Georgia do Wichity, Kansas, dievča bolo diagnostikované s meningitídou, infekciou mozgu a miechy, vo wichitskom Wesley Medical Center.

I keď meningitída nemôže byť transferovaná len náhodným kontaktom, AirTran upozornil Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v nedeľu 22.7.2007, a pokúša sa nájsť pasažierov sediacich pri dievčati počas dvoch letov.

Zdroj: Wikinews

24.7.2007: Konzumácia rýb viedla u obyvateľov New Yorku k vysokým hladinám ortuti v krvi

Asi 25% dospelých obyvateľov New York City má zvýšené hladiny ortuti, podľa mestskej Health and Nutrition Examination Survey (Zdravotný a výživový vyšetrovací prieskum), ktorý bol publikovaný 23.7.2007. Otrava ortuťou, ktorá môže rezultovať z konzumácie kontaminovaných zvierat, vedie k širokej škále následkov, ako je obličkové a neurologické poškodenie, únava, očné problémy a chvenie.

Ako príklad report uvádza, že ženy v New York City vo veku medzi 20 a 49 majú priemernú úroveň ortuti 2,64 mikrogramov na liter, kým národný priemer je 0,83 mikrogramov na liter u žien v podobnej vekovej skupine. Pôsobenie ortuti na ľudí môže spôsobiť poškodenie mozgu, pôrodné defekty, vážne neurologické dôsledky, ortuťové slintanie, chorobu Minamata a určité abnormality chovania.

Vysoké úrovne toxínov v krvi boli spojené s vysokou konzumáciou rýb. Mestské autority uviedli, že deti pod 6 rokov a pregnantné (tehotné) a kojace ženy by sa mali vyhnúť rybám s vysokým obsahom ortuti. Typy rýb so zvlášť vysokými úrovňami ortuti boli čílsky morský okúň a čerstvý tuniak. Štúdia z roku 2006 realizovaná Národnou federáciou pre prírodu zistila, že v USA zvieratá mnohých rôznych druhov, nielen ryby, sú kontaminované ortuťou s vyššími úrovňami ako sa predpokladalo.

Zdroj: Wikinews

Kategória: Správy a oznamy

News    Oznamy    Správy   

Osobné nástroje