Sesterská starostlivosť

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 09:54, 16. august 2008; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Terminologická dohoda:
Termín zdravotná sestra (anglicky nurse) je z praktických dôvodov v texte skrátený na sestra.
Termín práca zdravotných sestier (anglicky nursing) je z praktických dôvodov skrátený na práca sestier.

Obsah

Sesterská starostlivosť alebo starostlivosť o pacienta je časťou sestrinej roly pri implementácii (realizácii) plánu sesterskej starostlivosti. Obvykle sestry urobia sesterské zhodnotenie pacienta a vyhodnotenie starostlivosti počas ošetrovania pacienta.

Infekčná kontrola

Sestry musia stále dodržovať princípy čistoty na prevenciu šírenia chorôb. Umývajú si ruky dôkladne mydlom pod teplou tečúcou vodou pred a po ošetrení pacientov, po manipulácii s nejakými odpadmi, pred a po konzumácii potravy a tekutín, kašľaní alebo kontakte s prádlom a po stiahnutí rukavíc. Pre ruky, ktoré nie sú viditeľne špinavé sa obvykle používa alkoholový gél na dezinfekciu rúk namiesto umývania; i keď podľa regulácie infekčnej kontroly, umytie rúk mydlom a vodou sa musí realizovať po každom treťom použití alkoholového gélu (dezinfekčného prostriedku na ruky). Rukavice si sestry oblečú, ak môže nastať ohrozenie telesnými tekutinami a tiež pri každom inom než "náhodnom" kontakte s pacientom.

Záznamy

Sestry vedú presné záznamy o celej starostlivosti a pozorovaniach na mnoho účelov. V nemocnici záznam pacienta (často nazývaný "karta") je hlavný prostriedok, ktorým rôzni členovia zdravotného tímu medzi sebou komunikujú. Karta je obvykle legálny dokument slúžiaci ako evidencia poskytovanej starostlivosti. Pretože udržovanie záznamov je legálna zodpovednosť, karty často musia plniť určité štandardy, napr. záznamy musia byť permanentné, presné, kompletné a zachované roky po zdravotnej starostlivosti.

Teplota

Sestry môžu merať teplotu pacienta niekoľko ráz denne. Normálna telesná teplota je tradične okolo 37 stupňov Celzia (98,6 stupňov Fahrenheita), ale u zdravej osoby môže kolísať od 36 do 37 stupňov Celzia (97 do 99 stupňov Fahrenheita). Vyššia teplota sa volá horúčka (pyrexia) . Každý náhly rast teploty pacienta môže značiť ohrozenie zdravia. Telesnú teplotu možno merať v ústach (orálne), v rekte (konečníku) alebo teplomer možno vložiť do podpažia. Pri použití tradičných teplomerov trvá meranie teploty asi 3 minúty z úst alebo rekta a 10 minút z podpažia. Moderné digitálne teplomery zmerajú teplotu za pár sekúnd. Novšie tympanické (bubienkové) teplomery merajú teplotu senzorom smerovaným do ušného kanála a tiež môžu zmerať teplotu za pár sekúnd, ale presnosť týchto teplomerov je stále otázna.

Lieky

V niektorých krajinách pokročilá praktická sestra (Advanced practice nurse - APN) môže predpísať liek, ale väčšina sestier podáva lieky predpísané doktorom. Niektoré klinické normy obsahujú určité lieky, ktoré môžu byť podané sestrou bez nariadenia doktora. Tieto pokyny (často označované ako medické direktívy) umožňujú sestre podávať obvyklé, bezpečné lieky bez konzultácie s doktorom. I keď v niektorých krajinách je sestra zodpovedná len za podávanie liekov predpísaných doktorom, v iných krajinách sú sestry legálne zodpovedné uistiť sa, že liek je vhodný pre pacienta a majú autoritu vyhodnotiť príkaz.

Diéta (strava)

Výživa je dôležitá pri pomoci ľuďom vyzdravieť a ostať zdravými. Dietitik alebo iný zdravotník môže určiť pacientovi regulárnu, ľahkú, jemnú alebo kvapalnú diétu. Osoba s regulárnou diétou môže jesť všetky potraviny normálne; pri ľahkej diéte pacient môže konzumovať potraviny ako mäso, hydina, ryba, zemiaky, ryža, uvarená zelenina, puding a múčnik. Žiadne surové ovocie a zelenina ani husté, korenené alebo smažené jedlá nie sú dovolené. Jemná diéta určuje potraviny ako chlieb, obilniny, vajcia, zemiaky, puding a zmrzlina. Kvapalná diéta môže obsahovať len čisté kvapaliny ako polievka, čaj a džúsy. Ľudia s určitými chorobami môžu mať iné diétne obmedzenia ako ľudia s diabetes alebo na dialýze.

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Práca zdravotných sestier

Osobné nástroje