Protozoa

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Webmaster (Diskusia | príspevky)
(Vytvorená stránka „Prvok Blepharisma japonicum V systéme biologických klasifikácií 21. storočia, '''prvoky''' alebo lati...“)

Aktuálna revízia z 12:04, 17. január 2017

Prvok Blepharisma japonicum

V systéme biologických klasifikácií 21. storočia, prvoky alebo latinsky a anglicky Protozoa, sú definované ako rôznorodá skupina jednobunkových eukaryotických organizmov. Pôvodne prvoky boli definované ako jednobunkové žívočíchy alebo organizmy s chovaním ako živočíchy, ako je motilita (schopnosť aktívneho pohybu) a lovenie potravy. Skupina bola považovaná za zoologický protiklad "protofytov", které sa považovali za rastlinnú skupinu, pretože boli schopné fotosyntézy.

Termíny prvok a prvoky sa teraz používajú neformálne na označenie jednobunkových, nefotosyntetizujúce protisty, ako sú améby, bičíkovce atď.

Termín Protozoa bol uvedený v roku 1818 pre taxonomickú triedu, ale neskorších klasifikačných schémach bola skupina povýšená na vyššie stupne vrátane kmeň, podríša a ríša. V niektorých klasifikačných systémoch, ktoré navrhol Thomas Cavalier-Smith a jeho kolegovia od roku 1981, Protozoa sa považuje za ríšu. Sedem-ríšová schéma, ktorú navrhol Ruggiero a kolektív v roku 2015, pod ríšu Protozoa zaraďuje 8 kmeňov: Euglenozoa, Amoebozoa, Metamonada, Choanozoa, Loukozoa, Percolozoa, Microsporidia a Sulcozoa. Táto ríša netvorí vetvu (anglicky "clade"), ale evolučný stupeň alebo parafyletickú skupinu, z ktorej sú huby a živočíchy špecificky vylúčené.

Použite slova Protozoa ako formálneho taxonomického výrazu neodporúča niekoľko súčasných výskumníkov, hlavne kvôli termínu, ktorý je zložený z gréckeho "protos" (značí "prvý") a "zoia" (značí živočíchy), čo naznačuje príbuznosť s živočíchmi (metazoa) a podporuje separáciu "živočíšnych" od "rastlinných" organizmov.

Pozrite aj

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Protozoa

Osobné nástroje