Protista

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rôzne druhy protistov

Protista je neformálný termín pre každý eukaryotický organizmus, ktorý nie je živočích, rastlina alebo huba. Protisti netvoria prírodnú skupinu alebo vetvu, aleb často sú zoskupené pre konvenciu, podobne ako riasy alebo bezstavovce. V niektorých systémoch biologickej klasifikácie, napríklad ako populárna 5-ríšová schéma navrhnutá Robertom Whittakerom v roku 1969, protisti tvoria ríšu zvanu Protista zloženú z "organizmov, ktoré sú jednobunkové alebo jednobunkové-koloniálne a ktoré nemajú tkanivá".

Napriek relatívne jednoduchej úrovni organizácie, protisti nemajú nutne veľa spoločného. Použitie termínu "protisti" sa teraz používa v zmysle podobne vyzerajúcej ale rôznorodej taxy, ktorá nemá exkluzívneho spoločného predka, a má rôzne životné cykly, nutričné hladiny, spôsoby pohybu a bunkové štruktúry. V klasifikačnom systéme Lyna Margulisa je termín protista rezervovaný pre mikroskopické organizmy, kým viac inkluzívny termín Protoctista sa aplikuje na biologickú ríšu, ktorá obsahuje určité veľké mnohobunkové eukaryoty, ako sú kelpy, červené riasy a sliznaté plesne. Iní používajú termín protist v širšom význame, ktorý zahrňuje mikrobiálne eukaryoty i makroskopické organizmy, ktoré sa nehodia do iných tradičných ríš.

Vo klasifikačných systémoch nie sú ekvivalenty pre taxy Protista alebo Protoctista, oba termíny referujú na parafyletickú skupinu, ktorá zaberá celý eukaryotický strom života. V kladistickej (vetvovej) klasifikácii, obsah pojmu Protista je rozdelený medzi rôzne superskupiny (SAR, Archaeplastida, Excavata, Opisthokonta, atď.) a "Protista", Protoctista and "Protozoa" sa považujú za zastarané. Ale termín protista sa ďalej používa neformálne ako všeobecný termín pre eukaryotické mikroorganizmy. Napríklad fráza "protistový patogén" sa môže použiť na označenie každého infekčného mikróba, ktorý nie je baktéria, vírus, viroid alebo metazoa.

Pozrite aj

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Protist

Osobné nástroje