Práca sestier

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: '''Práca zdravotných sestier''' je disciplína s fokusom (cieľom) asistovať jednotlivcom, rodinám a komunitám k dosiahnutiu, znovu-dosiahnutiu a udržaniu optimálneho [[zdravi...)
 
 
8 medziľahlých revízií od jedného používateľa nie je zobrazených.
Riadok 1: Riadok 1:
'''Práca zdravotných sestier''' je disciplína s fokusom (cieľom) asistovať jednotlivcom, rodinám a komunitám k dosiahnutiu, znovu-dosiahnutiu a udržaniu optimálneho [[zdravie|zdravia]] a fungovania. Moderné definície túto prácu definujú ako vedu, ktorá sa sústredí na propagáciu kvality života podľa potrieb osôb a rodín od narodenia až po starobu.
+
{{Nursing}}{{TOCr}}
 +
'''Práca zdravotných sestier''' (ďalej len '''práca [[sestra|sestier]]''') je profesia zameraná na asistenciu jednotlivcom, [[rodina|rodinám]] a [[komunita|komunitám]] dosiahnuť, udržať a obnoviť optimálne [[zdravie]] a fungovanie. Moderné definície práce sestier ju definujú ako vedu s fokusom (cieľom) na propagáciu [[kvalita života|kvality života]] - ako to definujú osoby a rodiny v ich životných skúsenostiach od [[pôrod]]u do [[exitus|konca života]].
  
Práca sestier ve Veľkej Británii je popísaná v článku [[Práca zdravotných sestier (UK)]].
+
== História práce sestier ==
 +
V predmoderných časoch mníšky často poskytovali zdravotné služby. Náboženské korene modernej práce sestier ostávajú evidentné podnes. Napríklad v Británii ženské zdravotné sestry - seniorky sú volané ''sisters''.
 +
 
 +
[[Florence Nightingale]] je často považovaná za zakladateľku modernej práce sestier. Iné významné sestry sú [[Agnes Elizabeth Jones]] a [[Linda Richards]], ktoré založili kvalitné školy pre sestry v USA a Japonsku.
 +
 
 +
[[Linda Richards]] bola oficiálne americká "First Trained Nurse" (prvá trénovaná sestra), absolvujúca v roku 1873 v New England Hospital pre ženy a deti v Bostone.
 +
 
 +
Nový Zéland bola prvá krajina regulujúca sestry celoštátne prijatím "Nurses Registration Act" (Zákon o registrácii sestier) 12.9.1901. [[Ellen Dougherty]] bola prvá [[registrovaná sestra]] (Registered Nurse - RN). Severná Karolína bol prvý štát v USA, ktorý prijal zákon o licencii sestier v roku 1903.
 +
 
 +
==Práca sestier ako profesia==
 +
Práca sestier je sprevádzaná [[sesterský výskum|sesterským výskumom]] a je riadená [[sesterská etika|sesterskou etikou]].
 +
 
 +
Práca sestier pokračuje vo vývoji širokých znalostí a pridružených zručností. Je mnoho [[edukácia zdravotných sestier|edukačných]] metód ako sa stať profesionálnou sestrou, ale všetky obsahujú extenzívne štúdium [[teória práce sestier|teórie práce sestier]] a prax a tréning v klinických [[sesterské zručnosti|zručnostiach]].
 +
 
 +
Autorita pre prax v práci zdravotných sestier je založená na sociálnej dohode, ktorá vymedzuje profesionálne práva a zodpovednosti a tiež mechanizmy pre verejnú zodpovednosť. Temer vo všetkých krajinách [[sesterská prax]] je definovaná a riadená zákonom a prístup do profesie je riadený národnými, štátnymi alebo teritoriálnymi radami (výbormi) pre prácu sestier.
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==
*[[Zdravotná sestra]] - [[Registrovaná sestra]] - [[Legálny zdravotný konzultant]]
+
*[[Zdravotná sestra]]
*[[Zdravotná starostlivosť]]
+
*[[Registrovaná sestra]]
 +
*[[Edukácia sestier]]
 +
*[[Plán sesterskej starostlivosti]]
 +
*[[Sesterská prax]]
 +
*[[Teória práce sestier]]
 +
*[[Stredná zdravotnícka škola]]
  
==Zdroj==
+
== Externé linky (anglicky) ==
[http://en.nursingwiki.org/wiki/Nursing NursingWiki]
+
* [http://www.aahn.org/ American Association for the History of Nursing] - Americká asociácia pre históriu práce zdravotných sestier
 +
* [http://www.icn.ch/index.html International Council of Nurses] - Medzinárodná rada zdravotných sestier
 +
* [http://nursingworld.org/ American Nurses' Association]
 +
* [http://www.ncsbn.org/ National Council of State Boards of Nursing (USA)]
  
[[Kategória:Práca zdravotných sestier]]
+
===Zdroj===
 +
[http://en.wikipedia.org/wiki/Nursing Wikipedia]
 +
{{PracaZdravotnychSestier}}
 +
[[Category:Práca zdravotných sestier]]

Aktuálna revízia z 13:09, 16. august 2008

Terminologická dohoda:
Termín zdravotná sestra (anglicky nurse) je z praktických dôvodov v texte skrátený na sestra.
Termín práca zdravotných sestier (anglicky nursing) je z praktických dôvodov skrátený na práca sestier.

Obsah

Práca zdravotných sestier (ďalej len práca sestier) je profesia zameraná na asistenciu jednotlivcom, rodinám a komunitám dosiahnuť, udržať a obnoviť optimálne zdravie a fungovanie. Moderné definície práce sestier ju definujú ako vedu s fokusom (cieľom) na propagáciu kvality života - ako to definujú osoby a rodiny v ich životných skúsenostiach od pôrodu do konca života.

[upraviť] História práce sestier

V predmoderných časoch mníšky často poskytovali zdravotné služby. Náboženské korene modernej práce sestier ostávajú evidentné podnes. Napríklad v Británii ženské zdravotné sestry - seniorky sú volané sisters.

Florence Nightingale je často považovaná za zakladateľku modernej práce sestier. Iné významné sestry sú Agnes Elizabeth Jones a Linda Richards, ktoré založili kvalitné školy pre sestry v USA a Japonsku.

Linda Richards bola oficiálne americká "First Trained Nurse" (prvá trénovaná sestra), absolvujúca v roku 1873 v New England Hospital pre ženy a deti v Bostone.

Nový Zéland bola prvá krajina regulujúca sestry celoštátne prijatím "Nurses Registration Act" (Zákon o registrácii sestier) 12.9.1901. Ellen Dougherty bola prvá registrovaná sestra (Registered Nurse - RN). Severná Karolína bol prvý štát v USA, ktorý prijal zákon o licencii sestier v roku 1903.

[upraviť] Práca sestier ako profesia

Práca sestier je sprevádzaná sesterským výskumom a je riadená sesterskou etikou.

Práca sestier pokračuje vo vývoji širokých znalostí a pridružených zručností. Je mnoho edukačných metód ako sa stať profesionálnou sestrou, ale všetky obsahujú extenzívne štúdium teórie práce sestier a prax a tréning v klinických zručnostiach.

Autorita pre prax v práci zdravotných sestier je založená na sociálnej dohode, ktorá vymedzuje profesionálne práva a zodpovednosti a tiež mechanizmy pre verejnú zodpovednosť. Temer vo všetkých krajinách sesterská prax je definovaná a riadená zákonom a prístup do profesie je riadený národnými, štátnymi alebo teritoriálnymi radami (výbormi) pre prácu sestier.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Externé linky (anglicky)

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Práca zdravotných sestier

Osobné nástroje