Olivový olej

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Olivy na strome.

Obsah

Olivový olej je ovocný olej získaný z olív (Olea europaea) - tradičný strom zo Stredomoria. Používa sa v oblastiach ako výživa, kozmetika, farmácia, mydlá a ako palivo pre tradičné olivové lampy. Olivový olej sa považuje za zdravý pre vysoký obsah mononenasýtených tukov (hlavne kyselina olejová) a polyfenolov.

Pozitívne účinky na zdravie

Existuje evidencia z epidemiologických štúdií naznačujúca, že vyšší podiel mononenasýtených tukov v strave je spojený s redukciou risku koronárnej srdcovej choroby. To je dôležité, lebo olivový olej je hojný na mononenasýtené tuky, najviac na kyselinu olejovú.

V USA môžu producenti olivového oleja dať na produktový štítok nasledovné zdravotné tvrdenie:

Limitovaná a nie definitívna vedecká evidencia naznačuje, že konzumácia asi 2 polievkových lyžíc (23 gramov) olivového oleja denne môže redukovať risk koronárnej srdcovej choroby pre mononenasýtený tuk v olivovom oleji. Na dosiahnutie tohto možného benefitu olivový olej má nahradiť podobné množstvo nasýteného tuku a nie zvýšiť celkový počet kalórií denne konzumovaných.

Toto rozhodnutie bolo oznámené 1.11.2004 inštitúciou FDA (Food and Drug Administration)) po žiadosti od producentov. Podobné štítky sú dovolené pre potraviny hojné na omega-3 mastné kyseliny ako sú vlašské orechy.

Je mnoho klinických dát ukazujúcich, že konzumácia olivového oleja môže poskytnúť zdravotné benefity pre srdce - pozitívne efekty na reguláciu cholesterolu a oxidáciu LDL cholesterolu, a že prejavuje antizápalové, antitrombotické, antihypertenzívne a vazodilatačné (rozširujú cievy) efekty u ľudí i zvierat.

Určitá klinická evidencia ale naznačuje, že obsah fenolov v olivovom oleji, skôr než profil mastných kyselín, je zodpovedný aspoň za nejaké jeho benefity pre srdce. Napríklad klinický test publikovaný v roku 2005 porovnal efekty rôznych typov olivového oleja na arteriálnu (tepnovú) elasticitu. Testovaní ľudia dostali 60 gramov bieleho chleba a 40 mililitrov olivového oleja každé ráno 2 dni za sebou. Štúdia bola vedená v 2 fázach. V prvej fáze ľudia dostali olej hojný na polyfenol (extra nerafinovaný olej obsahuje najvyššie množstvo polyfenolových antioxidantov). V druhej fáze ľudia dostali olej len s jednou pätinou obsahu fenolov. Elasticita arteriálnych stien každého človeka bola meraná požitím tlakového rukávu a Doplerovho laseru. Bolo zistené, že ľudia po konzumácii olivového oleja s vysokým obsahom polyfenolových antioxidantov ukazovali vyššiu arteriálnu elasticitu, kým po konzumácii olivového oleja obsahujúceho menej polyfenolov neukazovali žiadne podstatné zmeny v arteriálnej elasticite. Predpokladá sa, že dlhotrvajúca zvýšená elasticita arteriálnych stien redukuje cievny stres a tým následne risk dvoch častých príčin fatálneho infarktu myokardu a mozgovej porážky. To aspoň čiastočne môže vysvetliť nižší výskyt oboch chorôb v regiónoch, kde olivový olej a olivy sú denne konzumované.

Medicínske použitie

Olivový olej málokedy spôsobí alergické reakcie a preto sa používa pri príprave lipofilických (rozpustných v lipidoch) liekových ingredientov. Má demulcentné (utišujúce) vlastnosti a mierne laxatívne vlastnosti, funguje pri zjemňovaní výkalov. Tiež sa používa pri izbovej teplote ako zjemňovač cerumenu (ušného mazu).

Oleokantal z olivového oleja je non-selektívny inhibítor cyklooxygenázy (COX) podobný klasickým nesteroidným protizápalovým liekom (NSAID) ako ibuprofen. Predpokladá sa, že dlhotrvajúca konzumácia malého množstva tejto zlúčeniny z olivového oleja sčasti prispela k malému výskytu srdcových chorôb asociovaných so stredomorskou stravou (obsahujúcou mnohotukov).

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Múzeá a kultúrne organizácie

Zdravie

Počúvanie

Iné

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Lieky

Kategória: Výživa

Alergia na morskú potravu    Čokoláda    Kakao    Kombinovanie potravín    Mlieko    Olivový olej    Výživa   

Osobné nástroje