Kyvadlo

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: '''Kyvadlo (pendulum)''' tvorí závažie na konci vlákna (drátu, tyče) so zanedbateľnou hmotnosťou, ktoré po vychýlení z rovnovážnej polohy koná kývavý pohyb pôsobení...)
 
 
Riadok 1: Riadok 1:
'''Kyvadlo (pendulum)''' tvorí závažie na konci vlákna (drátu, tyče) so zanedbateľnou hmotnosťou, ktoré po vychýlení z rovnovážnej polohy koná kývavý pohyb pôsobením gravitácie nad svojim centrálnym (najnižším) bodom. Pravidelný pohyb kyvadla možno použiť na meranie času, kyvadlá sa používajú na reguláciu kyvadlových hodín.
+
[[File:Simple gravity pendulum.svg|thumb|300px|Jednoduché gravitačné pendulum, model neuvažuje trenie a odpor vzduchu]]
 +
'''Kyvadlo (pendulum)''' tvorí závažie na konci vlákna (drátu, tyče) so zanedbateľnou [[hmotnosť]]ou, ktoré po vychýlení z rovnovážnej polohy koná kývavý pohyb pôsobením gravitácie nad svojim centrálnym (najnižším) bodom. Čas potrebný na prechod z ľavého krajného bodu do pravého sa nazýba perióda. Pravidelný pohyb kyvadla možno použiť na meranie času, kyvadlá sa používajú na reguláciu kyvadlových hodín.
 +
 
 +
== Pozrite aj ==
 +
*[[Kmitanie]]
 +
*[[Rázová vlna]]
 +
*[[Fyzika]]
  
 
===Zdroj===
 
===Zdroj===

Aktuálna revízia z 11:39, 7. december 2017

Jednoduché gravitačné pendulum, model neuvažuje trenie a odpor vzduchu

Kyvadlo (pendulum) tvorí závažie na konci vlákna (drátu, tyče) so zanedbateľnou hmotnosťou, ktoré po vychýlení z rovnovážnej polohy koná kývavý pohyb pôsobením gravitácie nad svojim centrálnym (najnižším) bodom. Čas potrebný na prechod z ľavého krajného bodu do pravého sa nazýba perióda. Pravidelný pohyb kyvadla možno použiť na meranie času, kyvadlá sa používajú na reguláciu kyvadlových hodín.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Fyzika

Osobné nástroje