Infekčná choroba

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Webmaster (Diskusia | príspevky)
(Nová stránka: Tento umelo-kolorovaný [[elektrónový mikrograf ukazuje maláriový sporozoit migrujúci cez epitel stredného čreva.]] '''Infekč...)
Ďalšia úprava →

Verzia zo dňa a času 12:07, 10. jún 2007

Tento umelo-kolorovaný elektrónový mikrograf ukazuje maláriový sporozoit migrujúci cez epitel stredného čreva.

Infekčná choroba je klinicky evidentná choroba ľudí alebo zvierat, ktorá škodí alebo zraňuje hostiteľa tým, že zhoršuje jeho funkcie, a rezultuje z prítomnosti a aktivity jedného alebo viac patogenických mikrobiálnych agentov (pôvodcov) ako sú: vírusy, baktérie, huby, protozoa (prvoky), viacbunkoví paraziti a odchýlne proteíny známe ako prióny. Prenos infekčnej choroby môže prebehnúť niekoľkými cestami: kontaktom s infikovanými osobami alebo živočíchmi, vodou, potravou, vzdušnou inhaláciou (vdýchnutím) alebo cez bacilonosičové rozšírenie.

Nákazlivá choroba (zvaná i komunikatívna choroba) je infekčná choroba, ktorá je schopná prenosu z osoby alebo živočícha na ďalšieho. Nákazlivé choroby sa často rozširujú priamym kontaktom s osobou, kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných osôb alebo s objektami, ktoré infikované osoby kontaminovali.

Termín nákazlivosť opisuje schopnosť organizmu preniknúť do, prežiť a rozmnožovať sa v hostiteľovi, kým infekčnosť choroby indikuje komparatívnu (porovnávaciu) ľahkosť, s ktorou sa choroba prenáša na iných hostiteľov. Ale termín infekcia nie je synonym termínu infekčná choroba, lebo infekcia nemusí spôsobiť klinické symptómy alebo poškodiť hostiteľove funkcie.

Pozrite aj

Externé linky

Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje