Dýchanie

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Aktuálna revízia z 16:16, 1. január 2018

Vdýchnutý vzduch je ohriaty a navlhčený vlhkou a teplou nosnou sliznicou, ktorá sa následne ochladzuje a vysúša.

Dýchanie (tiež respirácia, ventilácia) je proces pohybu vzduchu do a z pľúc na zaistenie výmeny plynov medzi organizmom a prostredím, väčšinou na prívod kyslíka a odvod oxidu uhličitého.

Všetky aeróbne tvory potrebujú kyslík na bunkovú respiráciu, ktorá používa kyslík na delenie potravy pre energiu a produkuje oxid uhličitý ako odpadný produkt. Dýchanie, alebo "externá respirácia", prináša vzduch do pľúc, kde prebieha výmena plynov pomocou difúzie v alveolách. Krvný obehový systém transportuje tieto plyny do a z buniek, kde bunková respirácia prebieha.

Dýchanie všetkých stavovcov s pľúcami sa skladá z opakujúcich sa cyklov vdychovania a vydychovanie cez zložito vetvený systém rúrok alebo dýchacích ciest, ktoré vedú z nosa do alveol. Počet respiračných cyklov za minútu je rýchlosť dychu a tvorí jeden zo štyroch vitálnych znakov. Za normálnych podmienok je hĺbka a rýchlosť dýchania automatická, kontroluje ju niekoľko homeostatických mechanizmov, ktoré udržujú parciálne tlaky oxidu uhličitého a kyslíka v tepnovej krvi konštantné.

Dýchanie má ďalšie dôležité funkcie:

  • poskytuje mechanizmus pre reč, smiech a podobné výrazy emócií
  • používa sa v reflexoch ako kašľanie, kýchanie a zívanie
  • zvieratá, ktoré nemajú potné žľazy, používajú dýchanie na termoreguláciu

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Breathing

Osobné nástroje