Štítna žľaza

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 16:17, 15. august 2008; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Štítna žľaza a prištítne telieska.

Štítna žľaza je jednou z najväčších endokrinných žliaz v tele. Táto žľaza sa nachádza v krku hneď pod Adamovým jablkom. Štítna žľaza kontroluje, ako rýchlo telo spaľuje energiu, tvorí proteíny a určuje ako je organizmus senzitívny na iné hormóny.

Štítna žľaza participuje (zúčastňuje sa) v týchto procesoch produkciou tyroidných hormónov, principiálne tyroxínu (T4) and trijódotyronínu (T3). Tieto hormóny regulujú rýchlosť metabolizmu a ovplyvňujú rast a rýchlosť funkcie mnohých iných systémov v tele. Jód je esenciálny komponent oboch T3 i T4. Štítna žľaza tiež produkuje hormón kalcitonín, pôsobiaci pri kalciovej (vápnikovej) homeostáze.

Štítnu žľazu kontroluje hypotalamus a hypofýza. Názov žľazy je z gréckeho slova "štít", podľa jej tvaru - dvojlaloková štruktúra. Hypertyroidizmus (hyperaktívna štítna žľaza) a hypotyroidizmus (málo aktívna štítna žľaza) sú jej najčastejšie problémy. Špecialisti na štítnu žľazu sa volajú tyroidológovia.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje