Ľudská anatómia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 07:40, 19. august 2012; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vnútorné orgány
Svaly kostry

Obsah

Ľudská anatómia je primárne vedecké štúdium morfológie dospelého ľudského tela. Delí sa na hrubú anatómiu a mikroskopickú anatómiu. Hrubá anatómia (volaná i topografická, regionálna alebo antropotómia) je štúdium anatomických štruktúr, ktoré možno pozorovať priamo bez prístrojov. Mikroskopická anatómia je štúdium malých anatomických štruktúr pomocou mikroskopu, čo obsahuje odbory ako histológia (štúdium organizácie tkanív) a cytológia (štúdium buniek).

V niektorých prvkoch anatómia úzko súvisí s odbormi ako embryológia, komparatívna anatómia a fylogenetika - komparatívna embryológia, cez spoločné korene v evolúcii.

Ľudské telo podobne ako telá všetkých živočíchov sa skladá zo systémov obsahujúcich orgány, ktoré sú zložené z tkanív a tie obsahujú bunky a spojivové tkanivo.

História anatómie je charakterizovaná kontinuálnym vývojom poznania funkcií orgánov a štruktúr v tele. Významne pokročili i vedecké metódy od vyšetrovania živočíchov a preparovania mŕtvol na technologicky komplexné techniky vyvinuté v 20. storočí.


Vnútorné orgány (podľa regiónu)

Hlava a krk

Thorax (hrudník)

Abdomen a panva (obe pohlavia)

Panva muža

Panva ženy

Pozrite aj

Referencie

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje