Ošetrovateľské diagnózy

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ošetrovateľská diagnóza alebo sesterská diagnóza môže byť súčasť ošetrovateľského procesu a je to klinický posudok o individuálnych, rodinných alebo komunitných skúsenostiach/reakciách na aktuálne alebo potencionálne zdravotné problémy alebo životné procesy. Ošetrovateľské diagnózy sú vyvíjané na základe dát získaných počas ošetrovateľského zhodnotenia. Pretože medická diagnóza identifikuje chorobu alebo poruchu, ošetrovateľská diagnóza identifikuje problémy, ktoré rezultujú z tejto poruchy.

Aktuálná ošetrovateľská diagnóza prezentuje odpoveď na problém prítomný v čase zhodnotenia.

Upozornenie: ďalší text publikoval neregistrovaný autor

Najpoužívanejšia sesterská Dg (diagnóza), čo mimochodom môžete napísať skoro u každého pacienta pri posudzovaní je Bolesť buď akútna, alebo chronická c.Dg B110 pri posudzovani pacienta vsak sa musite zamerat na kvalitu, frekvenciu, dlzku, miesto vyzarovania, vplyvy vonkajsieho prostredia, napr. po jedle, na pocasie,atd... a intenzitu- naj je ked posudzujete bolest dla skaly bolestivosti od 0-10 ked 0 znamena ziadnu a 10 silnu, neznesitelnu bolest. Vela zavisi aj toho akeho pacienta mate, lebo nektori radi simuluju, ini zas podcenuju... ale len tak pre zaujimavost mozno niekomu pomoze niekedy priklad sesterskej Dg u pacientky s osteoporozou na chirurgickej klinike ja som to mala na A-čko...:

B110 - Akútna bolesť ľavého kolena v mieste operačnej rany súvisiace s operačným zákrokom ľavého kolena prejavujúca sa subjektívne- verbálnou sťažnosťou pacienta na bolesť, objektívne- potením, nepokojom, dožadovaním sa liekov na zmiernenie bolesti.

Cieľ: Zmierniť až eliminovať bolesť do 2 hodín.

Výsledné kritériá

  1. Pacient udáva zmiernenie bolesti na škále od 0- do 10 zostup zo stupňa 7 na stupeň 3.
  2. Pacient dodržuje prepísaný farmakologický režim.
  3. Pacient má sledované fyziologické funkcie.
  4. Pacient verbalizuje zhoršujúce faktory bolesti.
  5. Pacient využíva individuálne metódy na zmiernenie bolesti.
  6. Pacient pozná a využíva relaxačné techniky na zmiernenie bolesti.
  7. Pacient aktívne spolupracuje so zdravotníckym personálom.

Sesterské intervencie

  1. Zistiť príčinu vzniku bolesti- eliminovať vyvolávajúce faktory.
  2. Posudzovať, monitorovať bolesť- lokalizácia, charakter, nástup/trvanie, intenzita 0-10, zhoršujúce faktory.
  3. Podávať naordinovanú farmakoterapiu každých 8 hodín R-6.00, O-14.00, V-22.00, analgetiká podávať podľa potreby pacienta max. každé 4. hod. pri silnej bolesti.
  4. Uskutočniť rozhovor s pacientom na zistenie intenzity bolesti.
  5. Zmerať fyziologické funkcie TT, D, P, TK- R,O,V- hodnoty zaznamenať do chorobopisu, dekurzu a teplotnej tabuľky.
  6. Doporučiť relaxačné techniky na zmiernenie bolesti- dychové cvičenia, počúvanie špeciálnych relaxačných zvukových nahrávok, sledovanie televízie.
  7. Zostaviť spolu s pacientom indiviudiálny plán metód na odpútavanie pozornosti od bolesti- rozhovor, návštevy rodinných príslušníkov, zaujímanie úľavovej polohy na lôžku, denné aktivity- napr. pomoc pri vyrobení obväzového materiálu.

Externé linky - anglicky

Kategória: Klasifikácia diagnóz

Kategória: Práca zdravotných sestier

Osobné nástroje