Vajíčko

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rôzne druhy vajíčok

Vajíčko u ľudí je najväčšia bunka, jediná viditeľná ľudským okom a má zásadnú úlohu v procese reprodukcie (rozmnožovania).

Obsah

Vaječník ako vajíčková banka

Podľa výskumu sa vajíčka formujú zo zárodočných buniek v rannom živote plodu. Počet je redukovaný na asi 400 000 až 450 000 nezrelých vajíčok uložených v každom vaječníku. Menštruačný cyklus ako biologická udalosť umožňuje ovuláciu jedného vajíčka typicky každý mesiac. Preto behom plodnosti žena ovuluje asi 400 až 450 krát. Všetky ostatné vajíčka sa rozpustia v procese zvaném atrézia. Pretože celková zásoba vajíčok ženy se formuje už v plode, aby vajíčka ovulovali dekády neskôr, vznikli názory, že táto dlhá trvanlivosť môže urobiť chromatín vajíčka viac náchylným k problémom delenia, natrhnutia a mutáciam než chromatín spermie, ktorý sa produkuje prieběžne počas reprodukčného života muža. Túto možnosť podporujú pozorovania, že zárodky a deti od starších matiek majú vyšší výskyt chromozómových abnormalít ako od starších otcov.

Vtáky

Vajíčko (vajce) u vtákov a ďalších živočíchov je organická nádoba obsahujúca zygótu, ktorá rezultuje z oplodnenia bunky zvanej ovum (neoplodnené vajíčko). Vo vajíčku sa embryo vyvíja až je schopné samostatného života, potom škrupinu rozbije a vajce opustí.

Pozrite aj

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Egg

Osobné nástroje