Stres

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stres (v preklade "tlak") je pocit napätia, záťaže atď. Malé množstvo stresu môže byť vhodné a prospešné. Pozitívny stres pomáha zlepšovať atletický výkon. Má tiež úlohu v motivácii, adaptácii a rekcii na prostredie. Ale veľký stres môže spôsobiť škody, napríklad zvýšiť risk mozgovej príhody, infarktu, vredov, depresie atď.

Stres môže byť externý a súvisieť s prostredím, ale môžu ho vytvárať i vnútorné predstavy a pôsobiť úzkosť alebo iné negatívne emócie, ktoré sú stresujúce.

Ľudia zažívajú stres alebo vnímajú veci ako zraňujúce, ak neveria, že ich možnosti zdolávať prekážky (stimuly, ľudia, situácie atď.) sú dostatočné. Ak si myslíme, že požiadavky na nás prevýšili naše schopnosti, pociťujeme stres.

Obsah

Populárne zjednotenia typov

Často prehliadaná stránka stresu je význam pre pozitívnu adaptáciu. Pozitívny psychologický stres môže viesť k motivácii a dosahovaniu cieľov namiesto úzkosti. Efekty eustresu, čo je pozitívny stres (negatívny stres sa označuje distres), sú značné. Uvedené typy stresu teda treba rozlišovať ako rozdielne koncepty.

Variácie

Vedec Selye navrhol 4 variácie stresu:

  • na jednej ose je dobrý stres, eustres a zlý stres, distres.
  • na druhej ose je veľký stres, hyperstres a malý stres, hypostres.

Cieľ je tieto typy stresu udržiavať v rovnováhe. Konečný cieľ je úplne vyrovnať hyperstres a hypostres a mať čo najviac eustresu. Je to veľmi užitočné pre produktívny životný štýl, pretože práca prináša uspokojenie.

Pozrite aj

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_stress

Osobné nástroje