Správy máj 2012

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Prečo omega-3 mastné kyseliny pomáhajú na bunkovej úrovni

Prvýkrát sa bádatelia Kalifornskej univerzity v San Diegu dostali do živej myšej bunky a zmapovali procesy podporujúce zdravotné benefity omega-3 mastných kyselín.

Terapeutické benefity omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v rybách, sú už dlho známe, najmenej od 1950-tych rokov, keď sa zistilo, že olej z tresky pomáha liečiť choroby ako ekzém a artritída. V 1980-tych rokoch vedci zistili, že Eskimáci jediaci veľa rýb majú lepšie kardiovaskulárne zdravie ako konzumenti suchozemskej potravy.

"Prebehlo mnoho epidemiologických štúdií potvrdzujúcich benefity omega-3 kyselín, ale neboli hlboko vedecké," povedal Edward A. Dennis, PhD, vynikajúci profesor farmakológie, chémie a biochémie. "Toto je prvá komplexná štúdia toho, čo rybie kyseliny skutočne robia v bunkách."

Vedci vyživovali myšie makrofágy – druh bielych krviniek – tromi rôznymi druhmi mastných kyselín: kyselina eikosapentaenová (EPA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina arachidónová (AA). EPA a DHA sú hlavné polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny, esenciálne pre mnoho bunkových a telesných funkcií, a primárne ingredienty v komerčných rybích doplnkoch výživy. AA je polynenasýtená omega-6 mastná kyselina prevažujúca vo výžive ľudí.

Zdroj: http://medicalxpress.com/news/2012-05-omega-oils-cellular-possibility-boosting.html

Osobné nástroje