Penicilín

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Základná štruktúra penicilínu, kde "R" je variabilná skupina.

Penicilín (skrátene PCN alebo pen) je skupina antibiotík odvodených z plesne Penicillium vrátane penicilínu G (použitie IV), penicilínu V (ústne použitie), prokaín penicilínu, a benzatín penicilínu (vnútrožilné použitie).

Penicilínové antibiotiká boli medzi prvými liekmi účinnými na predtým závažné choroby ako syfilis a infekcie spôsobené stafylokokmi a streptokokmi. Penicilíny sa vo veľkom používajú dodnes, i keď nadužívanie spôsobilo, že mnoho typov baktérií si vyvinulo rezistenciu. Všetky penicilíny sú β-laktámové antibiotiká a používajú sa v liečbe bakteriálnych infekcií spôsobených susceptibilnými, obvykle grampozitívnymi organizmami.

Existuje niekoľko rozvinutých penicilínových rodín, ktoré sú efektívne proti ďalším baktériam: antistafylokokové penicilíny, aminopenicilíny a silnejšie antipseudomonálne penicilíny.

Obsah

Medické použitie

Termín "penicilín" sa často všeobecne používa pre benzylpenicilín (penicilín G), prokaín benzylpenicilín (prokaín penicilín), benzatín benzylpenicilín (benzatín penicilín) a fenoxymetylpenicilín (penicilín V). Prokaín penicilín a benzatín penicilín majú rovnakú antibakteriálnu aktivitu ako benzylpenicilín, ale pôsobia dlhší čas. Fenoxymetylpenicilín je menej aktívny proti gramnegatívnym baktériam ako benzylpenicilín. Benzylpenicilín, prokaín penicilín a benzatín penicilín sa podávajú injekčne, ale fenoxymetylpenicilín sa prijíma ústne (orálne).

Susceptibilita

Napriek rastúcemu počtu baktérií rezistených na penicilín, možno ho naďalej používať proti mnohým baktériám, ktoré spôsobili určité senzitívne baktérie. Sú to baktérie streptokoky, stafylokoky, Clostridium a Listeria genera. Nasledujúci zoznam ilustruje senzitívne dáta o minimálnej inhibičnej koncentrácii pre niekoľko medicky dôležitých baktérií:

  • Listeria monocytogenes: from less than or equal to 0.06 μg/ml to 0.25 μg/ml
  • Neisseria meningitidis: from less than or equal to 0.03 μg/ml to 0.5 μg/ml
  • Staphylococcus aureus: from less than or equal to 0.015 μg/ml to more than 32 μg/ml

Príbuzné články

Externé linky (anglicky

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Penicillin

Osobné nástroje