Parazitizmus

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Presmerované z Parazitická)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vši - stopy po kúsaní na chrbte

Parazitizmus je jedna z verzií symbiózy ("spolunažívania") - jav, pri ktorom 2 organizmy, ktoré sú fylogeneticky (druhovo) nepríbuzné koexistujú dlhšiu časovú periódu, obvykle do konca života jedného z dvojice. Požiadavka dlhšej interakcie vylučuje predátorské (dravé) alebo epizódne interakcie (ako napr. komár cicajúci z hostiteľa), ktoré sa obvykle nepovažujú za vzťahy symbiózy. Symbióza môže značiť napríklad:

  • spolužitie ("jedenie za jedným stolom"), kde 2 organizmy koexistujú v rovnakom priestore a jeden organizmus benefituje, ale tým neškodí ani nepomáha druhému
  • mutualizmus - vzájomnosť, (kde oba druhy benefitujú z interakcie)
  • parazitizmus, kde jeden organizmus, obvykle fyzicky menší (parazit) benefituje a druhý (hostiteľ) je poškodený. (Rôzne formy "sociálneho parazitizmu", kleptoparazitizmu a "podvádzajúceho parazitizmu" (diskutované nižšie), sú ale charakterizované menej blízkym vzťahom medzi parazitom a hostiteľom.)

Špeciálne v odvetví medickej parazitológie, termín "parazit" začal znamenať eukaryotický patogenický organizmus. Preto prvokoví a živočíšni infekční agenti (činitelia) sú klasifikovaní ako paraziti, kým baktérie a vírusy nie. Zaujímavé je, že huby nie sú diskutované v knihách medickej parazitológie, aj keď sú eukaryotické.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Choroby

Alkoholizmus    Choroba    Ikterus    Obezita    Parazitizmus    Pásomnicová infekcia    Pedikulóza    Rakovina   

Osobné nástroje