Neurochirurgická klinika FNsP Nové Zámky

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Neurochirurgické oddelenie NsP Nové Zámky zahájilo svoju činnosť v januári 1993. Za obdobie od r. 1993 sa podarilo vybudovať špičkové neurochirurgické pracovisko, ktoré poskytuje špecializovanú neurochirurgickú starostlivosť v regióne juhozápadného Slovenska s počtom cca 1 050 000 obyvateľov. Okrem toho pracovisko vyhľadávajú pacienti z cca 60 okresov SR.

Stručná história

Od začiatku činnosti sa postupne rozšírila paleta neurochirurgických výkonov. Dnes poskytujeme špecializovanú neurochirurgickú starostlivosť vo všetkých oblastiach neurochirurgie – nádory mozgu a miechy, cievne ochorenia mozgových ciev, zápalové ochorenia CNS chirurgickej povahy, vrodené ochorenia CNS, úrazy hlavy a poranenia periférnych nervov, degeneratívne ochorenia a úrazy chrbtice.

Od vzniku oddelenia sme sa venovali predovšetkým problematike urgentnej neurochirurgie v regióne. S cieľom koordinácie špecializovanej neurochirurgickej starostlivosti sme každoročne organizovali odborné stretnutia neurochirurgov, neurológov, traumatológov, anesteziológov, chirurgov v regióne. Okrem toho sme boli iniciátormi Novozámockých chirurgických dní a iných odborných podujatí organizovaných v našej nemocnici.

V rokoch 1997-2000 sme boli ako jediné neurochirurgické pracovisko v rámci SR aj ČR zaradení do multicentrickej a multinacionálnej štúdie zameranej na problematiku liečby pacientov s ťažkými úrazmi hlavy, ktorú koordinoval Aitken Neuroscience Institute v New Yorku. Možno konštatovať, že v rokoch 1995-2000 sme mali dominantné postavenie v oblasti neurotraumatológie v rámci SR. Bolo to vďaka koordinácii neurotraumatologickej služby v regióne a špičkovej neurointenzívnej starostlivosti. Za naše výsledky pri realizácii projektu v regióne juhozápadného Slovenska sme získali ocenenie Center of Excellence in the Treatment of Traumatic Brain Injury. V tomto období sme iniciovali a koncepčne pripravili telemedicínsky projekt, ktorý sme (ako jediné pracovisko v rámci SR) realizovali a prevádzkovali prepojením nemocníc v regióne pomocou ISDN liniek s možnosťou urgentných aj neurgentných konzultácií s našim pracoviskom. Naše skúsenosti s projektom, ktorý nemal v okolitých krajinách žiadnu porovnateľnú aplikáciu, sme prezentovali aj prostredníctvom videokonferencie (telemostu) Nové Zámky-Košice na ISTEP 2000 (International Symposium on Telemedicine and Teleeducation in Practice, Košice).

Naša odborná aktivita podnietila výbor Slovenskej neurochirurgickej spoločnosti, že nás poveril v r. 2000 organizáciou medzinárodného kongresu (International Congres of Slovak Neurosurgical Society and Interim Meeting of Central European Neurosurgical Society). Kongresu, sa zúčastnilo cca 200 lekárov a zdravotných sestier z 10 krajín Európy. Odborná aj spoločenská úroveň kongresu bola zahraničnými účastníkmi hodnotená vysoko pozitívne.

V posledných rokoch sme aktivity oddelenia nasmerovali do oblasti spinálnej chirurgie. Dnes môžeme konštatovať, že systematickou a koncepčnou prácou dosiahla neurochirurgická klinika dominantné postavenie v rámci SR v oblasti chirurgickej liečby degeneratívnych ochorení chrbtice. Na oddelení je využívaná celá paleta prístupov a postupov, používaných v spondylochirurgii: ako transorálny prístup k CC prechodu, náhrady medzistavcových platničiek C chrbtice (biokeramické, karbónové, mobilné), stabilizácie krčnej chrbtice a kranio-cervikálneho prechodu z predného aj zadného prístupu, operácie hrudnej chrbtice z laterálneho a transpleurálneho prístupu, mikrochirurgická technika resp. asistovaná endoskopia pri operáciách medzistavcových platničiek LS chrbtice, stabilizačné techniky pri spondylolistézach driekovej chrbtice, náhrady tiel stavcov v oblasti C,Th a L chrbtice, mobilné náhrady v oblasti LS chrbtice a pod. Uvedená paleta výkonov, je stále rozširovaná v súlade s modernými trendami v spondylochirurgii. Ako prvé pracovisko v SR sme začali používať biokeramiku pri operáciách krčnej (NZ 2000) a driekovej chrbtice (NZ 2001), na vývoji ktorej sme sa podieľali.

V decembri 2003 sme po prvýkrát v spolupráci s Aesculap Academy (SRN) organizovali Slovak Spine Week 2003. Na podujatí, sa zúčastnilo 45 spinálnych chirurgov z 5 krajín (SRN,ČR,MR,PR,SR). Jednalo sa o prvé podujatie tohto typu v rámci SR. Toto podujatie má dnes už svoju tradíciu a je každoročne organizované v spolupráci s Aesculap Akadémiou.

Zdroj: http://www.neurocenter.sk

Osobné nástroje